Paratë mund të blejnë lumturi

Life style

Paratë mund të blejnë lumturi

Më: 19 janar 2021 Në ora: 18:47
Ilustrim

Paratë me të vërtetë mund t’ju ​​blejnë lumturinë, pa marrë parasysh sa pasuroheni, ka zbuluar një studim i ri. Prej kohësh është menduar se pasuria përmirëson jetën e njerëzve deri në një pikë të caktuar, por më pas ndalon së bërë ndryshimin.

Studimi i mëparshëm sugjeroi se pika në të cilën paratë nuk çonin më në më shumë lumturi ishte rreth 75,000 dollarë (55,400 £) në vit. Sidoqoftë, studimi i ri sugjeron që ndjenjat e mirëqenies vazhdojnë të rriten me rritjen e të ardhurave dhe se  nuk ka asnjë kufizim për efektin.

Në studim, Dr Matthew Killingsworth nga Universiteti i Pensilvanisë shikoi lidhjen midis pasurisë dhe mirëqenies. Për të vlerësuar këtë lidhje, Dr. Killingsworth analizoi 1,725,994 raporte në kohë reale të mirëqenies me përvojë nga 33,391 të rritur të punësuar në SHBA.

Në kohë të rastësishme gjatë orëve të tyre të zgjimit, pjesëmarrësit u nxitën nga telefonat e tyre inteligjentë t’i përgjigjen pyetjes ‘Si ndiheni tani?’ Rezultatet zbuluan se mirëqenia u rrit në mënyrë lineare me të ardhurat e familjes, pa asnjë kufizim për këtë efekt.Në studimin, botuar në PNAS , Dr Killingsëorth shpjegoi: ‘Hulumtimet e kaluara kanë zbuluar se mirëqenia me përvojë nuk rritet mbi të ardhurat prej $ 75,000 / vit.

‘Ky zbulim ka qenë në qendër të vëmendjes thelbësore nga studiuesit dhe publiku i gjerë, megjithatë bazohet në një set të të dhënave me një masë të mirëqenies me përvojë që mund të jetë ose jo tregues i përvojës aktuale emocionale. ‘Këtu, mbi një milion raporte në kohë reale të mirëqenies me përvojë nga një mostër e madhe e SH.B.A. tregojnë prova që mirëqenia e përjetuar rritet në mënyrë lineare me të ardhurat e regjistrit, me një pjerrësi po aq të pjerrët mbi $ 80,000 sa poshtë saj.

‘Kjo sugjeron që të ardhurat më të larta mund të kenë akoma potencial për të përmirësuar mirëqenien e përditshme të njerëzve, në vend që të kenë arritur tashmë në një pllajë për shumë njerëz në vendet e pasura.’Ndërsa arsyeja për lidhjen mbetet e paqartë, studiuesit sugjerojnë që të ardhurat më të larta u japin njerëzve një ndjenjë më të lartë kontrolli mbi jetën e tyre, gjë që nga ana tjetër mund t’i bëjë ata më të lumtur. Dr Killingsëorth shtoi: ‘Ndërsa mund të ketë ndonjë pikë përtej së cilës paratë humbin fuqinë e saj për të përmirësuar mirëqenien, rezultatet aktuale sugjerojnë që ajo pikë mund të qëndrojë më lart sesa mendohej më parë.’

Studimi vjen pak pasi studiuesit nga Universiteti Purdue zbuluan se të ardhurat vjetore prej 43,000 60 (60,000 dollarë) dhe 54,000 75 (75,000 dollarë) janë shuma ideale për mirëqenien emocionale.Ekipi i bazoi gjetjet e tyre në të dhëna nga Sondazhi Gallup Ëorld, i cili përfaqëson më shumë se 1.7 milion njerëz nga 164 vende. Ata zbuluan se diku midis 43,000 60 (60,000 dollarë) dhe 54,000 £ (75,000 dollarë) ishin të ardhurat ideale për mirëqenien emocionale, ndërsa shifra prej 68,000 95 (95,000 dollarë) ishte pika në të cilën njerëzit mendonin se po arrinin sukses në jetën e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat