5 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër nëse keni një fytyrë të yndyrshme

Life style

5 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër nëse keni një fytyrë të yndyrshme

Më: 23 janar 2021 Në ora: 10:55
Ilustrim

Lëkura e yndyrshme është më pak e prirur ndaj rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes, pasi vaji në lëkurë hidraton dhe mbron, shtresën e jashtme të lëkurës. Megjithatë ajo shfaq një shkëlqim të tepërt dhe të jep një ndjesi bezdisjeje sidomos pasi bëni make-up.
Më poshtë ju paraqesim disa këshilla që do ju vijnë në ndihmë:

1-Përdorni larësit e fytyrës

Një nga mënyrat më të mira për të mbajtur nën kontroll nivelin e yndyrës është larja e rregullt çdo mëngjes dhe mbrëmje. Papastërtitë e grumbulluara dhe yndyra e tepërt bllokon poret dhe shkakton aknet. Larësit më të sugjeruar janë ata me bazë xheli ose shkume.

2-Scrub-i është i mirë për këtë lloj lëkure

Eshtë e rëndësishme të eksfolioni lëkurën të paktën dy herë në javë. Ajo largon qelizat e vdekura të cilat nëse nuk pastrohen yndyra i nxjerr në sipërfaqe në formën pikave të zeza apo akneve.

3-Përdorni tonik çdo ditë

Toniku ju pastrin fytyrën nga make-up, por jo vetëm. Ajo eleminon yndyrën e tepërt.

4-Hidratoni lëkurën

Hidratuesi mban vajin e lëkurës në sasinë e duhur. Nëse ju nuk e përdorni lëkura do të prodhoj më tepër yndyrë për ta kompesuar atë.

5- Stili i jetesës

Ushqimi i pashëndetshëm dhe me sheqer ka ndikim të fortë në lëkurë. Pini sa më shumë ujë dhe kujdesuni për dietën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat