5 këshilla për të qëndruar aktiv gjatë gjithë vitit

Life style

5 këshilla për të qëndruar aktiv gjatë gjithë vitit

Më: 23 janar 2021 Në ora: 16:30
Foto ilustrim

Ne mund ta fillojmë Vitin e Ri me synime për të humbur peshë, ose të fillojmë të shkojmë rregullisht në palestër. Njerëzit kanë prirjen të fillojnë fort dhe të fillojnë gjithçka që në fillim, por pastaj çfarë ndodh? Sapo vjen Shkurti është e lehtë të kalosh përsëri në zakonet e vjetra. Të gjithë e dimë se sa i shëndetshëm është ushtrimi fizik për ne dhe përfitimet e shumta që sjell, nga humbja e peshës tek energjia e shtuar dhe lehtësimi i stresit, megjithatë mund të jetë sfiduese të mbash një rutinë të qëndrueshme.

Këtu janë 5 këshilla për t’ju ndihmuar të qëndroni aktiv këtë vit.

Përcaktoni “pse-në” tuaj.

Të kuptosh pse dëshiron të ushtrohesh është një mënyrë e shkëlqyeshme për të zhvilluar misionin tënd personal të fitnesit. Gjithkush ka një “pse” të ndryshme. Mund të jetë sepse dëshironi të bini në peshë ose sepse po stërviteni për një garë. Ndoshta kjo është për shkak se ju doni të shmangni sëmundjet kronike që ndodhin në familjen tuaj. Cilado qoftë arsyeja juaj, hapi i parë për të marrë dhe për të qëndruar i motivuar për t’u ushtruar është të identifikoni “pse-në” tuaj dhe të vazhdoni t’i referoheni asaj kur kohërat bëhen të vështira. Ndani “pse-në” tuaj me ata që janë më afër jush, në mënyrë që ata të mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të përkushtuar edhe kur gjërat bëhen sfiduese.

Caktoni kohë.

Është thënë që justifikimi numër një që njerëzit kanë për të mos u ushtruar rregullisht është “Unë thjesht nuk kam kohë”. Janë 100,080 minuta në javë. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon 150 minuta ushtrime çdo javë. Ky është një fraksion i vogël i orarit tuaj javor që mund të çojë në rezultate të mëdha. Mos harroni, një stërvitje 30 minutëshe është vetëm 2% e gjithë ditës tuaj.

Largoni justifikimet.

Ju mund të keni provuar shumë gjëra për të filluar një rutinë të vazhdueshme ushtrimesh ose të keni rënë pre e një morie justifikimesh për të marrë një “ditë pushimi” që kthehet në ditë të shumta pushimi. Një justifikim i zakonshëm është “Unë jam shumë i lodhur për t’u ushtruar”. Për fat të mirë, ushtrimet ju japin më shumë energji kur ushtroheni rregullisht. Kujtojini vetes që shtimi i rrahjeve të zemrës dhe lëvizja e muskujve mund të shkatërrojë lodhjen dhe të çlirojë endorfina, duke ju bërë të ndjeheni mirë, të lumtur dhe më energjik.

Gjeni diçka që e doni.

Çfarë aktivitetesh ju pëlqejnë në të vërtet? Gjeni diçka që ju pëlqen të bëni, ka me të vërtetë një lloj ushtrimi për të gjithë. Merrni pjesë në një klasë të kikboksit, luani kickball ose racetball, ose shkoni në një kurs kërcimi. Nëse nuk e gjeni veten rehat, provoni diçka krejtësisht të ndryshme si joga, biçikleta. Kujtojini vetes që një gjysmë ore ushtrim ditor mund të ndodhë në formate të ndryshme.

Paramendoni suksesin tuaj.

Pikturoni në mendjen tuaj një pamje të një gjendjeje ideal të mirëqenies. Si dukesh? Si ndiheni? Çfarë po shkon vërtet mirë për ju? Pasi ta keni atë fotografi në mendjen tuaj, shkruajeni për ta bërë konkrete. Shtoni një citim vizual apo edhe frymëzues. Pastaj, vendoseni diku, ku mund ta shihni shpesh, të tilla si në pjesën e përparme të frigoriferit tuaj, në tryezën tuaj, laptopin ose në kalendarin tuaj ditor. Kujtojini vetes pse është e rëndësishme t’i përmbaheni rutinës tuaj dhe ta mbani para syve qëllimin përfundimtar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat