A e dini se martesat mes bashkëshortëve me kultura të ndryshme sjellin lumturi?

Life style

A e dini se martesat mes bashkëshortëve me kultura të ndryshme sjellin lumturi?

Më: 24 janar 2021 Në ora: 00:29
Foto ilustrim

Martesat ndërkulturore janë një gjë e veçantë që mund të ndryshojë jetën e një burri për mirë. Jo vetëm që një burrë mund të mësojë shumë nga gruaja e tij, por, gjithashtu mund të ketë më shumë mundësi në jetë sesa kishte më parë.

“Bright Side” ju sjell të gjitha arsyet pse burrat i shohin gratë ndërkombëtare kaq joshëse dhe si mund të përmirësojnë ato jetën e tyre.

Ata mësojnë një gjuhë të re.

Megjithëse mund të flisni të dy në të njëjtën gjuhë, familjet mund të mos flasin, prandaj kjo është thelbësore për t’i njohur. Sigurisht, të qenit bilingual ka përfitime të mëdha për mendjen pasi do të fitoni një perspektivë të re për botën.

Udhëtojnë më shumë.

Sigurisht, me një grua që ka një familje jashtë vendit, realizohen shumë udhëtime jashtë shtetit. Kjo mund të jetë mundësia e përsosur që ata të bëjnë një pushim të shkurtër gjatë rrugës për të vizituar familjen dhe miqtë. Ekziston edhe bonusi shtesë i të pasurit 2 pasaporta, duke i dhënë atij mundësinë për të udhëtuar më lehtë.

Sipas një studimi, kjo në të vërtetë përmirëson marrëdhëniet duke forcuar komunikimin, pasi çiftet që udhëtojnë më shumë kanë më pak të ngjarë të divorcohen.

Bëjnë 2 dasma.

Asnjëherë nuk ka arsye të mjaftueshme për të festuar me miqtë dhe familjen, dhe a ka një justifikim më të mirë se një martesë?! Të bësh një martesë multikulturore mund të jetë kënaqësi e madhe për bashkëshortin.

Sidoqoftë, studimet e fundit na tregojnë se kjo po bëhet më pak e zakonshme, pasi më pak njerëz në SHBA po vendosin të martohen gjatë dekadave të fundit.

Festojnë më shumë festa sesa më parë.

Ndarja e traditave kulturore mund të jetë një pjesë emocionuese e çdo marrëdhënieje, veçanërisht kur ato janë festa. Jo vetëm që burrat mund të fillojnë pushime të reja, por gjithashtu mund të ndajnë traditat e tyre me bashkëshorten, duke rijetuar entuziazmin përsëri.

Ndarja e këtyre momenteve së bashku mund të jetë një pjesë e rëndësishme e një martese të fortë dhe studimet tregojnë se një martesë e shëndetshme ka përfitime të mëdha për trupin dhe mendjen.

Bien përsëri në dashuri me ushqimin.

Me një vend dhe kulturë tjetër vjen edhe kuzhina, me fjalë të tjera, një mundësi për të zbuluar një pjatë të re të preferuar. Ushqimi mund të jetë porta hyrëse në një kulturë dhe është një mënyrë e shijshme për të që të kuptojë më shumë për gruan e tij dhe nga është ajo. Në të vërtetë, antropologët e konsiderojnë ushqimin si shumë të rëndësishëm për marrëdhëniet tona shoqërore dhe komunikimin, pasi është diçka që mund ta ndajmë së bashku.

Kanë fëmijë më të zgjuar.

Studimet tregojnë se mësimi i 2 gjuhëve gjatë fëmijërisë ndikon pozitivisht në zhvillimin mendor. Shanset janë që burri dhe gruaja t’u mësojnë fëmijëve gjuhët e tyre amtare.

E shohin shtëpinë e tyre me sy të freskët.

Bashkëveprimi me qytetin, ndoshta si një turist, mund ta ndihmojë atë të zbulojë një anë tjetër të vendit të tij, si dhe të formojë kujtime të reja me partneren.

Marrin më shumë vëmendje nga bashkëshortja.

Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse ai është në një lidhje në distancë. Koha e kaluar së bashku bëhet më e çmuar dhe madje mund të forcojë lidhjen e çiftit.

Kanë më shumë mundësi pune.

Të kesh një grua ndërkombëtare në përgjithësi mund të nënkuptojë që ajo flet një gjuhë tjetër, burri mund të zgjedhë ta mësojë atë gjithashtu. Të qenit bilingual dhe të kesh 2 pasaporta mund të hapë shumë dyer në tregun e punës për të cilat mund të mos keni menduar më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat