Stresi mund të dëmtojë marrëdhënien tuaj në çift, këto janë disa nga arsyet pse

Life style

Stresi mund të dëmtojë marrëdhënien tuaj në çift, këto janë disa nga arsyet pse

Më: 24 janar 2021 Në ora: 11:04
Foto Ilustrim

Në këtë artikull, ne do të dëshironim t’ju tregonim pse shumica e marrëdhënieve nuk funksionojnë mirë nën presion dhe si t’i de-stresoni ato.

Sigurisht, të gjitha marrëdhëniet janë të ndryshme dhe nuk është e mundur të parashikohet çdo faktor i rrezikut relacional.

Sidoqoftë, studimet tregojnë se ekziston një faktor rreziku në marrëdhëniet që mund të çojnë në pabesi: stresi.

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të gjesh një mënyrë për të menaxhuar stresin në marrëdhënie.

Në këtë artikull, ne do të dëshironim t’ju tregonim pse shumica e marrëdhënieve nuk funksionojnë mirë nën presion dhe si t’i de-stresoni ato.

Stresi mund t’i prekë të gjithë. Njerëzit nën stres shpesh i trajtojnë partnerët e tyre keq. Studiuesit zbuluan se stresi krijon mundësinë që partnerët t’u kushtojnë vëmendje alternativave relacionale.

Ata thonë se njerëzit nën stres ishin më pak të përkushtuar ndaj partnerit të tyre aktual.

Për të parandaluar ndikimin negativ të stresit në marrëdhënie, është shumë e rëndësishme të lehtësoni nivelet e stresit në marrëdhënie. nivelet e stresit në marrëdhënie.

Ndiqni këto këshilla, në mënyrë që të de-stresoni marrëdhënien tuaj:

Gjithmonë respektoni njëri-tjetrin.

Përpiquni për një marrëdhënie të përkushtuar pavarësisht nga problemet që mund të shfaqen.

Kushtojini vëmendje njëri-tjetrit dhe përpiquni të ndërtoni lidhje më të thella.

Pranoni të metat e njëri-tjetrit dhe bëni kompromise.

Dëgjoni njëri-tjetrin dhe kaloni më shumë kohë së bashku. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat