Përbërës esencialë të maskës së fytyrës

Life style

Përbërës esencialë të maskës së fytyrës

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 19:20
Foto ilustrim

Pa marrë parasysh se a i krijoni vetë maskat e fytyrës, apo i blini ato të gatshme, duhet t'i keni parasysh këta përbërës. Përmes përzgjedhjes së produkteve që përmbajnë këta përbërës, ju mund t'i bëni nder të madh lëkurës së fytyrës suaj.

1. MJALTI Përdorimi i mjaltit në krijimin e maskës së fytyrës është një gjë shumë e popullarizuar, megjithatë ekzistojnë edhe disa maska të gatshme të fytyrës, që përmbajnë sasi të konsiderueshme të mjaltit. Mjalti përmban një sërë antioksiduesish, të cilët i luftojnë radikalët e lirë, që mund të rezultojnë shumë të rrezikshëm për shëndetin e lëkurës suaj.

2. DRITHËRAT Shumë produkte të kujdesit për lëkurë përmbajnë drithëra. Kjo për faktin që drithërat ju ndihmojnë në pastrimin e poreve, largimin e papastërtive nga lëkura dhe zhdukjen e baktereve që mund të shkaktojnë puçrra e akne në fytyrë. Për më tepër, drithërat ndikojnë edhe në qetësimin e djegieve, që shkaktohen nga rrezet e diellit.

3. ALOE VERA Aloe vera është një tjetër përbërës qetësues, që gjendet në shumicën e maskave të fytyrës. Sa herë që keni dhimbje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat