Mënyra kineze e ripërtëritjes me akull

Life style

Mënyra kineze e ripërtëritjes me akull

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Vendi magjik për ripërtëritje në akupunkturën kineze quhet "Feng Fu" e gjendet në hapësirat midis qafës dhe kokës. Shtrihuni në stomak, një pjesë akull të madhësisë 2×2 centimetra e vendosni në pikën e quajtur Fen Fu (në vrimën në qafë).

Akullin mbajeni në atë vend për 20 minuta.

Akullin mund ta lidhni me fashë. Këtë ta përsëritni duke bërë një pauzë prej 2-3 ditë, në mëngjes në lukth të zbrazët dhe në mbrëmje, para gjumit.

Në fillim mund ta ndjeni ndjenjën e ftohjes, por për 30-40 sekonda fillon ngrohja. Në ditët e para do të ndjeni një eufori shkaku i lirimit të endorfinës në gjak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat