Si të shpëtoni nga fiksimi për të analizuar çdo detaj të lidhjes dhe partnerit tuaj

Life style

Si të shpëtoni nga fiksimi për të analizuar çdo detaj të lidhjes dhe partnerit tuaj

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 11:57
Foto ilustrim

Të takosh dikë me të cilin mendon të kesh diçka në terma afatgjatë, është emocionuese. Sigurisht ndjesitë dhe frikërat e fillimit janë interesante, derisa ti e gjen veten duke analizuar gjatë gjithë kohës situatat, fjalët dhe gjestet e tij. Mendohesh kaq shumë për të shmangur çdo problem të mundshëm që do t'ju prishte qetësinë sa në fund të ditës e kupton dhe vetë që ky stërmundim ka bërë më shumë keq sesa mirë.

Si të shpëtoni nga nevoja për të stërmenduar çdo gjë rreth partnerit dhe lidhjes më të?

1. Dërgo mesazhe dhe vazhdo përpara

Dërgoji mesazhin e mëngjesit, shoqëroja me një ikonë të lezetshme dhe vazhdo ditën pa pritur një përgjigje.

2. Ndalo së rilexuari mesazhet e tij/saj

E dimë që ndonjëherë të gjithë e ndjejmë nevojën për ta bërë këtë, (kryesisht pas një debati), por mos e ktheni në zakon.

3. Mos analizoni më shumë seç duhet gjuhën e trupit

Sepse mund ta lexoni gabim dhe i hapni vetes telashe.

4. Përpiqu të shijosh fazën aktuale të marrëdhënies.

Mos mendo sesi do të shkojë marrëdhënia në të ardhmen. Shijo momentet më të dhe jep më të mirën.

5. Qëndro me këmbë në tokë.

Kjo do të të ndihmojë të jesh më pranë realitetit për të mos u zhgënjyer më vonë.

6. Fokusohu tek gjërat e tua

Jeto jetën tënde duke përfshirë atë brenda saj. Nëse gjithë energjinë do të përqëndrosh tek veprimet, fjalët dhe jeta e partnerit, koha e investimit tek vetja do të reduktohet ndjeshëm.

7. Kërko më pak këshilla

Sigurisht që familja dhe të afërmit të duan të mirën, por për të tilla vendime kaq delikate duhet të mbështetesh tek vetja dhe intuita. Askush s'e gjykon dot një situatë në çift përveç personave që janë në të.

8. S'është nevoja për të marrë personale çdo gjë

Ai/ajo s'është në humor? Jo domosdoshmërisht ka diçka që s'shkon me ty, prandaj s'është nevoja të mendoheni gjatë. Nuk do të thotë që ka ndryshuar apo i intereson më pak. Eshtë thjesht një ditë e keqe!

9. Tregohu i/e hapur

Le të themi se je shqetësuar për faktin se lidhje s'po ecën siç duhet. Ti analizon nga mëngjesi në darkë, por a nuk do të ishte më mirë të flisje përballë tij/saj?

10. Mbaje veten të zënë

Sa më shumë kohë të kalosh duke punuar apo duke u marrë me gjërat e tua, aq më të shumta janë gjasat që lidhja juaj të shkojë mirë. Je më aktive, më e kthjellët dhe më pak e prirur për të bërë sherre pa vlerë.

Më e rëndësishme nga të gjithë këshillat më lart është të qëndroni pozitivë dhe të fokusoheni tek gjërat e mira e kësaj marrëdhënie.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat