Mendoni se më së shumti baktere ka në tualet? gaboheni!

Life style

Mendoni se më së shumti baktere ka në tualet? gaboheni!

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 16:53
Foto ilustrim

Shumica e njerëzve e konsiderojnë tualetin si vendin më me shumë baktere në shtëpi. Por, a është ashtu? Jo edhe aq.

1) 70% të akullit që shërbehet në restorante është më i ndytë sesa uji i tualetit.

2) Tastierat e kompjuterit mund të jenë deri në 200 herë më të ndyta sesa dërrasa e guacës së WC-së.

3) Në celularë, mesatarisht, gjenden dhjetë herë më shumë baktere, sesa në tualet.

Lexoni edhe:

A mund t'i humbni kilet e tepërta me anë të një spreji të hundës?

4) Në menytë e restoranteve ka po ashtu 100 herë më shumë baktere sesa në tualet.

5) Tepihët janë për 4000 herë më të ndytë sesa tualeti.

6) Shumica e frigoriferëve përmban bakterin E. coli.

7) Në trastat që i përdorim për blerje, ka më shumë fekale sesa në rroba.

8) Telekomanda e TV-së është gjësendi më i ndytë që keni në shtëpi.

 9) Pas dhjetë vjetësh, dysheku ku flini do të jetë dy herë më i rëndë sesa në fillim, për shkak të qelizave të vdekura dhe pluhurit që është mbledhur në të.

10) Kartëmonedhat përmbajnë deri në 200 000 baktere.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat