Mënyrat e thjeshta që ju ndihmojnë të bëheni një grua elegante

Life style

Mënyrat e thjeshta që ju ndihmojnë të bëheni një grua elegante

Më: 3 mars 2021 Në ora: 09:35
Ilustrim

Emri im është Victoria dhe flas për të gjitha gjërat që lidhen me elegancën dhe zhvillimin personal. Unë i ndihmoj gratë në të gjithë botën të bëhen një version më i mirë i tyre. Sot dua të mbuloj një nga gjërat e mia të preferuara, Elegancën Moderne. Unë do të jap këshillat dhe truket e mia më të mira se si të bëheni një grua elegante.

Mania ime me Elegancën filloi që kur isha e re. Mbaj mend që isha shumë e interesuar për Princeshën Diana (edhe pse isha fëmijë). Pastaj kur isha 11 vjeç, u publikua The Princess Diaries dhe unë u dashurova me filmin. Transformimi i Mia-s në një princeshë ishte një ëndërr e realizuar për mua. Gjithmonë imagjinoja ta jetoja jetën si një princeshë elegante. Doja të mësoja rregulla të mirësjelljes, të pija çaj, të vishesha si një mbretëreshë dhe gjithçka tjetër të kësaj natyre.

Dy vjet më parë, pashë përsëri The Princess Diaries dhe papritmas më dha një shpërthim të jashtëzakonshëm frymëzimi. E kuptova që me pak studime, një azhurnim të gardërobës dhe një ndryshim në stilin e jetës sime edhe unë mund të isha një grua elegante. Kam kaluar një vit të tërë duke studiuar mirësjellje dhe sjellje, modën për gratë elegante, duke lexuar për gratë e mia elegante të preferuara, duke punuar për veten time dhe duke redaktuar jetën time derisa kuptova se kisha ndryshuar në një mënyrë dramatike. Përqendrimi në elegancë më ka dhënë jetën që doja kur isha vajzë e vogël. Sigurisht që unë jam gjithmonë në rritje dhe evoluim, por personaliteti im dhe mënyra se si e mbaj veten ka ndryshuar kaq shumë.

Çfarë është eleganca?

Eleganca përcaktohet si cilësia e të qenit i këndshëm dhe elegant në dukje ose mënyrë stili. Këtu mund të përmendim Princeshën Diana, për shembull. Ajo ishte e mirë, kaloi shumë nga koha e saj duke udhëtuar nëpër botë dhe duke ndihmuar të tjerët, ishte një nënë e përkushtuar, ishte e veshur mirë dhe e vendosur dhe ishte aq e guximshme sa të bënte rregullat mbretërore.

Le të shohim një grua elegante më moderne, Michelle Obama. Ajo është e arsimuar mirë, e hijshme, jashtëzakonisht e mirë, me këmbë në tokë, e sjellshme, ka standarde të larta për veten e saj. Ajo është një grua dhe nënë e mrekullueshme dhe, nga sa dëgjoj, i bën të gjithë ata që takon të ndihen shumë rehat.

Si ta kuptoni nëse jeni gati të bëheni një grua elegante.

Ndoshta keni klikuar në këtë postim sepse nuk jeni të sigurt nëse doni të filloni udhëtimin për tu bërë një grua me klas, elegante. Këtu janë disa mënyra për të ditur pa dyshim që jeni gati.

Ju nuk doni të jeni gruaja që shoqëria ju shtyn.

Kjo mund të jetë paksa kontradiktore, por le ta pranojmë… shumë gra në shoqëri (si instagram dhe media sociale), duket se po bëjnë gjëra të njëjta. Bullizëm në internet, kërkim të vëmendjes dhe postim të fotove pafund, të interesuar për të qenë më në kontakt me energjitë e mashkullore, ushqehen me dramë, veshin veshje jashtëzakonisht zbuluese dhe shumë të tjera.

Ju dëshironi të transformoni stilin dhe pamjen tuaj personale.

Unë jam personi i parë që them se eleganca nuk bazohet vetëm në mënyrën e veshjes, por pamja juaj e jashtme ka një ndikim të madh në mënyrën se si perceptoheni. Plus, kur je i veshur mirë, njerëzit të trajtojnë ndryshe, ndihesh më mirë me veten tënde dhe tërheq një tip tjetër burri.

Ju dëshironi të kanalizoni energjinë tuaj femërore.

Ju jeni një vajzë. Ju i doni të gjitha gjërat rozë. Ju dëshironi të kaloni kohë duke eksploruar feminitetin tuaj. Ju dëshironi të jeni një shtëpiake mahnitëse, të nxirrni energji femërore dhe të jeni një perëndeshë absolute.

Ju dëshironi të dalloheni në një mënyrë të mirë.

Në një botë plot me të këqij Instagram-i, ju doni të jeni diamanti klasik, i përjetshëm. Ju dëshironi të flisni mirë, në mënyrë inteligjente, të këndshme, të bukur, të kujdesshme dhe me mirësjellje. Ju vini re disa gjëra që miqtë tuaj dhe njerëzit e tjerë po bëjnë, por që nuk janë të stilit të lartë dhe nuk doni të jeni si ata, ju doni të niveloheni lart. Ju dëshironi të bëheni një version më i mirë i juaji.

3 arsye pse mund ta keni të vështirë të jeni një grua elegante.

Ju nuk keni pasur një ndikim femëror gjatë rritjes.

Ndoshta nëna juaj ishte gjithmonë në punë. Ndoshta ajo thjesht nuk ishte një grua ultra femërore. Sido që të jetë, nuk keni pasur një ndikim elegant në jetën tuaj për t’ju mësuar se si ta mbani veten si një zonjë. Ju nuk ju kanë mësuar etiketimet gjatë rritjes, kurrë nuk keni mësuar se si të jeni një shtëpiake e duhur dhe për shkak të kësaj mungese të ndikimit elegant, nuk jeni të sigurt se ku të filloni.

Ju jeni dembel.

Kjo në të vërtetë nuk vjen nga unë. Vjen nga të gjitha gratë e pabesueshme në listën time të postës elektronike! Unë i pyes gratë se çfarë i pengon ato të bëhen një grua elegante dhe shumë prej tyre thonë se janë dembele. Eleganca kërkon vëmendje shtesë çdo ditë. Kërkon që ju të merrni kohë për të bërë flokët, make-up-in tuaj dhe për të veshur një veshje, të cilën e keni planifikuar paraprakisht me kujdes. Ndonjëherë eleganca do të thotë që ju duhet të sakrifikoni edhe rehatinë. Ka raste kur unë thjesht dua të vesh xhinse, por unë zgjedh një fund dhe triko sepse thjesht duket shumë më e bashkuar edhe pse duhet vetëm një minutë më shumë për t’u veshur.

Ju nuk ndiheni rehat me trupin tuaj

Kjo ishte përgjigjja e dytë më e popullarizuar nga lista ime e postës elektronike. Është shkatërruese ta lexosh, por ka kaq shumë gra që kanë turp për trupin e tyre dhe kjo i pengon ato të mos bëhen një grua më e mirë. Mënyra e vetme për të zgjidhur këtë problem është puna e vazhdueshme për dietën tuaj dhe ushtrimet fizike. Më trishton fakti që gratë nuk ndihen të sigurta në vetvete, por unë e kuptoj zhgënjimin e tyre.

7 mënyra për tu bërë një grua me klas dhe elegante

Redakto rrethin tënd të miqësisë.

Kjo do të jetë e vështirë për shumë prej jush. Por realiteti është se nëse njerëzit përreth jush janë toksikë, ata do t’ju rrëzojnë. Më është dashur të largoj shumë njerëz në jetën time gjatë viteve të fundit dhe ishte një nga vendimet më të mira që mund të kisha marrë për veten time. Të gjithë në jetën time tani janë njerëz që i kam njohur gjithmonë dhe kanë interesin më të mirë në zemër. Ata janë gjithashtu njerëz të shkëlqyeshëm, të cilëve do t’u besoja jetën time. Ata nuk janë gjë tjetër veçse energji pozitive dhe ky është lloji i rrethit që ju nevojitet në jetën tuaj.

Mësoni rregullat e mirësjelljes

Me çdo ditë që kalon unë jam e tronditur nga sa njerëz nuk praktikojnë rregullat e mirësjelljes. Por kur mendoni vërtet për këtë, të mësuarit e mirësjelljes me të vërtetë nuk është më një gjë. Duket e modës së vjetër dhe njerëzit këto ditë nuk kanë të njëjtat vlera si ato në të kaluarën. Për të qenë një grua me klas, duhet të mësoni se si të veproni me hir edhe në rrethanat më të vështira.

Vendosni standarde të larta

Standardet e larta ju mbrojnë nga përvojat me cilësi të ulët. – Anonim

Unë nuk mund ta theksoj këtë sa duhet. Pavarësisht se çfarë bëni në jetë, duhet të mbani standarde të larta për veten tuaj dhe të mos pranoni kurrë asgjë më pak. Unë kam qenë gjithmonë mirë me këtë dhe është një gjë që e dua për veten time. Unë e jetoj jetën time në një farë mënyre. Zgjohem në mëngjes duke aspiruar të jem gruaja dhe nëna më e mira që mund të jem.

Mbroni energjinë tuaj me çdo kusht.

Energjia. Një nga gjërat e mia të preferuara. Jam shumë e magjepsur nga energjia për shkak të ndjenjës së saj. Dridhjet negative dhe njerëzit toksikë nuk kanë vend në jetën time. Unë kam punuar shumë për të arritur në këtë pikë në jetën time ku të gjithë me të cilët rrethohem janë një person i mirë, pozitiv dhe me të vërtetë kanë një ndikim të madh në jetën e përditshme.

Jini të sigurt për bukurinë tuaj – brenda dhe jashtë.

Pavarësisht se si dukeni, duhet të kuptoni sa e bukur jeni dhe mos lejoni që askush t’ju bëjë të ndiheni më pak. Unë njoh shumë gra që janë të pasigurta për mënyrën se si duken dhe unë thjesht dua të përqafoj secilën prej tyre dhe t’i bëj të ditur se ato janë të bukura në çdo mënyrë. Bukuria e jashtme është e shkëlqyeshme, por bukuria e brendshme është më e rëndësishme. Një grua me klas, elegante është e sjellshme, e dobishme dhe mbështetëse ndaj të tjerëve.

Ndryshoni veshjet tuaja

Gratë me klas veshin rroba klasike, të përjetshme, modeste dhe femërore. Ato i kushtojnë vëmendje detajeve dhe me siguri do të kurojnë një gardërobë që do t’u bëjë lajka trupit të tyre. Gratë me klas nuk kanë frikë të mburren me rroba me cilësi të lartë, sepse e dinë se do t’i kenë për një kohë të gjatë. Ato nuk përqendrohen në modën e shpejtë. Nëse dëshironi të bëheni më klas, do t’ju duhet të ndryshoni veshjet tuaja.

Praktikoni vetë-kujdesin.

Nëse nuk keni jetuar nën një shkëmb, atëherë mund të keni parë të gjithë artikujt në lidhje me kujdesin për veten.  Ndonjëherë ne jemi aq të zënë duke punuar dhe jetuar jetën sa harrojmë ta trajtojmë veten si mbretëresha. Kujdesi për veten është një mënyrë e rëndësishme për të ruajtur një shëndet të shkëlqyeshëm mendor, fizik dhe emocional. Sapo fillova të praktikoja një rutinë të rregullt të kujdesit për veten, zbulova se simptomat e ankthit më zvogëloheshin dhe pashë një përmirësim të përgjithshëm në shëndetin tim mendor.

Investoni në veten tuaj.

Problemi me shumë gra është se ato shpenzojnë gjithë kohën, energjinë dhe paratë e tyre për të tjerët. Madje disa gra ndjehen fajtore për të trajtuar veten dhe për të investuar në mirëqenien e tyre. Duke lënë mënjanë para për t’i investuar në veten tuaj, ju po investoni në një të ardhme më të mirë.

Së fundmi

Eleganca Moderne ka të bëjë me krijimin e një jete që e doni, respektimin e vetvetes, të qenit të mirë me të tjerët, sjelljen e mirë dhe të veshurin mirë. Krijimi i një stili jetësor elegant është më i lehtë nga sa mund të duket dhe padyshim që është një udhëtim që ia vlen ta bësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat