Gjërat personale që nuk duhet t’i ndani me askënd

Life style

Gjërat personale që nuk duhet t’i ndani me askënd

Më: 4 mars 2021 Në ora: 18:49
Foto ilustrim

Të gjithë e dimë që nuk duhet të përdorim krehrin apo furçën e dhëmbëve të dikujt tjetër. Sidoqoftë, ka shumë gjëra të tjera personale që ne i ndajmë me të tjetër, kur vërtet nuk duhet.

1. Shkëlqyesi i buzëve ose buzëkuqi

Nëse ju bie në dorë buzëkuqi i shoqes tuaj, bëni mirë të mos e përdorni. Sëmundje të tilla si herpesi mund të transmetohen lehtë përmes tij. Edhe nëse personi i prekur nuk ka një skuqje të dukshme, virusi përsëri mund të jetë i pranishëm në mukozën e gojës dhe pështymë.

2. Kufjet

Çdo person ka një ekuilibër unik të florës bakteriale në dyllin e veshit të tij. Kurdoherë që vendosim të ndajmë kufjet me një mik, rrezikojmë ta prishim këtë ekuilibër. Kjo, nga ana tjetër, mund të provokojë një infeksion të veshit. Ju mund të hiqni dyllin e veshit nga sipërfaqja e kufjeve duke përdorur një kunj dhëmbësh ose një pambuk me peroksid hidrogjeni. Por gjithsesi mundohuni të mos i ndani me askënd kufjet, informon abcnews.al.

3. Aksesorët dhe kapëset e flokëve

Shumica prej nesh e dinë që ndarja e krehrit është një ide e gabuar. Epo, e njëjta gjë vlen dhe për aksesorët e flokëve që bien në kontakt me lëkurën e kokës. Kërpudhat dhe morrat mund të përhapen lehtësisht.

4. Deodoranti

Edhe me deodorantët që kanë veti antibakteriale, sipërfaqet që bien në kontakt me lëkurën mund të përmbajnë baktere. Mbi të gjitha, janë bakteret ato që shkaktojnë erën e djersës të cilën ne po përpiqemi ta neutralizojmë. Është më mirë të përdorni deodorant menjëherë pasi të keni bërë dush, ndërsa lëkura juaj është akoma e pastër. Nëse keni nevojë për të rifreskuar sqetullat tuaja gjatë ditës, fshijini ato më parë me një letër të lagur, informon abcnews.al.

5. Peshqirët

Funksioni kryesor i një peshqiri është të thithë sasinë maksimale të lëngut nga sipërfaqja e trupit tuaj. Kjo është arsyeja pse, edhe kur jeni krejtësisht të shëndetshëm, lagështia e rritur brenda banjës gradualisht e kthen peshqirin e njomë në një terren të përsosur për myk, baktere dhe kërpudha.

Ekspertët e higjienës këshillojnë ndërrimin e peshqirëve çdo 3-4 ditë. Është më mirë të thani peshqirët tuaj në ballkon ose në një vend pa lagështirë, në vend që t’i lini në banjë.

6. Manikyrët dhe produktet kozmetike

Piskatoret, prerësit e thonjve, epilatorët, brisqet dhe aksesorët e tjerë duhet të përdoren vetëm nga ju. Asnjë tjetër. Kur i përdorni shpesh, këto sende ka të ngjarë të kenë pika të padukshme mikroskopike të gjakut në sipërfaqet e tyre. Mos i ndani me askënd nëse doni të shmangni infeksionet e herpesit dhe kërpudhave. Pas çdo përdorimi, fshijini sipërfaqet e aksesorëve me alkool, informon abcnews.al.

7. Biguditë për kujdesin e lëkurës

Furçat për pastrimin e fytyrës, rrollerat e masazhit dhe sfungjerët e veçantë duken mjaft lehtë për t’u pastruar. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, shpimet dhe gunga e tyre grumbullojnë copa të vogla lëkure që përmbajnë baktere. Kjo mund të shkaktojë puçrra dhe lëkurë të lëkundshme të fytyrës. Mos harroni të lani me kujdes aksesorët me ujë me sapun pas çdo përdorimi. Këshillohet gjithashtu që t’i ndërroni çdo 2-3 muaj.

8. Pantoflat e brendshme

Kur të mirëpritni mysafirët, është krejt e natyrshme t’u ofroni pantofla. Por më mirë blini një ose dy palë speciale për përdorim vetëm në raste të tilla. Kur vishni pantofla, këmbët tuaja në mënyrë të pashmangshme fillojnë të djersiten, duke krijuar kushtet e përsosura të shumimit të kërpudhave. Mundohuni të shmangni zakonin jo higjenik të veshjes së pantoflave me këmbë të lagura për të parandaluar shfaqjen e kërpudhave dhe baktereve. Mos harroni të lani pantoflat e brendshme me raste, nëse lejon materiali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat