Ja përse nuk duhet t’ia teproni kurrë me alkool

Life style

Ja përse nuk duhet t’ia teproni kurrë me alkool

Më: 8 mars 2021 Në ora: 07:52
Foto ilustrim

Kemi parë shpeshherë studime që tregojnë për avantazhet e konsumit të moderuar të pijeve alkoolike, por një studim i ri thotë se këta janë të ekzagjeruara për të mos thënë inekzistente.

Një studim i ri thotë se gjendja relativisht më e mirë e konsumuesve është vetëm rezultat i ndryshimeve socio-ekonomike mes njerëzve, pasi njerëzit e shtresës së lartë socio-ekonomike që pijnë më shumë, mund edhe të kurohen më mirë për shëndetin e tyre.

Studimi i ri fokusohej në efektin e alkoolit te të rriturit, dhe thoshte se sillte më shumë avantazhe te gratë sesa te burrat.

“Studimi ynë sugjeron se shëndeti i të rriturve nuk reflekton masën e konsumit të pijeve, por cilët njerëz po pijnë, pasi efektet e alkoolit të njerëzit ndryshojnë shumë me ndryshimin e nivelit të tyre socio-ekonomik”, shpjegonte kreu i studimit Dr. Andy Towers.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat