Vaji i karotës mund të ndihmoj në luftën kundër rënies së flokëve

Life style

Vaji i karotës mund të ndihmoj në luftën kundër rënies së flokëve

Më: 8 mars 2021 Në ora: 20:59
Foto ilustrim

Ndërsa plakemi, të gjithë kemi prirjen të shohim shenja të rënies së flokëve aty këtu.

Por, para se të filloni të blini produkte të shtrenjta ose të provoni ilaçe me recetë, së pari mund të dëshironi të provoni një ilaç natyral.

Një që është rritur në popullaritet në vitet e fundit? Vajit i karotës.

Çfarë është vaji i karotës?

Vaji i karotës vjen në shumë forma të ndryshme, por zakonisht përfshin vajrat thelbësorë që vijnë nga karotat. Produkti nuk duhet të ngatërrohet me vajin e farës së karotës, i cili vjen nga një bimë krejtësisht e ndryshme e quajtur një karotë e egër dhe është e njohur për vetitë e tij kundër plakjes dhe anti-inflamacionit.

Cilat janë përfitimet e vajit të karotës?

Vaji i karotës është i mbushur me vitaminë A, vitaminë E dhe beta karotinë, të cilat janë të gjitha të njohura për të nxitur rritjen e flokëve. Është raportuar gjithashtu se trash boshtin e flokëve dhe ndihmon gjëndrat e flokëve të rriten më të forta në mënyrë që ato të mos dëmtohen aq lehtë me kalimin e kohës.

Ekzistojnë edhe spekulime shtesë që shumë prej ushqyesve në karota si kaliumi mund të ndihmojnë në qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës dhe të rrisin ritmin e rritjes së flokëve gjatë procesit. Për fat të mirë, është gjithashtu relativisht e butë për sa i përket vajrave, kështu që nuk ka shumë efekte anësore serioze që lidhen me përdorimin e tij si një trajtim i flokëve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat