Pse nuk duhet të përdorni peshqir për të fshirë fytyrën

Life style

Pse nuk duhet të përdorni peshqir për të fshirë fytyrën

Më: 23 mars 2021 Në ora: 15:15
Ilustrim

Peshqirët janë të mbushur me baktere, dhe nëse i përdorni ato për të fshirë fytyrën tuaj, ju dëmtoni shumë lëkurën. Edhe pse tharja e fytyrës me peshqir duke gjëja më logjike për të bërë.

1. Ju mund të bëheni me puçrra

Tharja e fytyrës me të njëjtin peshqir që përdorni për të tharë trupin tuaj, mund të dëmtojë lëkurën më shumë sesa mendoni. Peshqirët janë kurthe të shkëlqyera për bakteret sepse ne zakonisht i mbajmë në banjë, ku ka shumë lagështirë. Kur fërkoni peshqirin në fytyrë, të gjitha këto baktere kalojnë në lëkurën tuaj, gjë që mund të çojë në krijimin e puçrrave dhe mbylljen e poreve.

2. Lëkura juaj mund të plaket më shpejt

Peshqirët janë shumë të ashpra për fytyrën tuaj, dhe përdorimi i tyre e bën fytyrën më të prekshme nga infeksionet dhe rrudhat. Sa më shpesh t’i lani peshqirët, pëlhura bëhet më e brishtë dhe fërkimi që ato krijojnë vepron si një shtresues që mund të jetë i tepërt për lëkurën tuaj.

3. Ul efikasitetin e produkteve të kujdesit për lëkurën

Megjithëse tharja e fytyrës pas larjes duket si një gjë e natyrshme për të bërë, në të vërtetë, nuk do të lejojë që lëkura juaj të marrë maksimumin nga produktet që po aplikoni për të. Hidratuesi juaj do të depërtojë më mirë në lëkurë para se të gjithë uji të avullojë nga sipërfaqja e tij. Kapërcimi i tharjes së peshqirëve do të lejojë që produktet tuaja të kujdesit të lëkurës të bllokojnë lagështirën që i duhet lëkurës tuaj për tu dukur rinore dhe e ndezur.

4. Mund të irritojë lëkurën tuaj

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, përdorimi i peshqirëve nuk është opsioni më i mirë për të tharë fytyrën tuaj. Për shkak se shumica e pëlhurave të peshqirëve mund të jenë shumë të ashpër në lëkurë, fshirja e fytyrës me to mund të rezultojë në skuqje dhe acarim të lëkurës.

5. Mund ta bëjë lëkurën tuaj të yndyrshme

Mund të tingëllojë kontradiktore, por tharja e lëkurës tuaj në fakt mund ta bëjë atë më të yndyrshme. Për shkak se peshqirët mund të heqin vajrat natyralë, lëkura juaj ka nevojë të qëndrojë e shëndetshme, gjëndrat dhjamore nën sipërfaqen e lëkurës do të duhet të prodhojnë më shumë vaj për të balancuar thatësinë, e cila do të rezultojë në lëkurë tepër të yndyrshme.

6.Si ta thani fytyrën pa peshqir

Në vend që të prekni fytyrën me një peshqir, lini ajrin të bëjë punën e tij. Tharja në ajër është më higjienike dhe e butë për lëkurën tuaj, dhe megjithëse kërkon më shumë kohë sesa të fshini fytyrën me një peshqir, lëkura do t’ju falënderoje më vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat