Gjërat që nuk duhet bërë kur jeni mysafir në shtëpinë e dikujt

Life style

Gjërat që nuk duhet bërë kur jeni mysafir në shtëpinë e dikujt

Më: 11 prill 2021 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Ndiqni këto këshilla të mirësjelljes kur vizitoni shtëpinë e dikujt.

Derën

Natyrisht, mund ta prekni derën, por kurrë nuk duhet ta bësh këtë në një moment që jeni vetëm në shtëpinë e tyre ose nuk jeni të ftuar. Gjithnjë trokitni ose telefononi, edhe nëse dera është lënë e hapur, përveç nëse dikush ju ka thënë shprehimisht se nuk keni nevojë ta bëni. Dhe mos u shfaqni duke trokitur më herët sesa pritej apo sesa e kishit vendosur- ky mund të jetë një shqetësim i madh për personat që po vizitoni.

Dhomën e tyre të gjumit

Ashtu si me shumicën e gjërave në këtë listë, duhet ta shmangni këtë nëse nuk jeni ftuar në mënyrë specifike. Mundohuni të mos hutoheni pas rrugës tuaj për në banjo duke hedhur një vështrim përreth. Kjo sjellje është definitivisht jashtë kufijve në qoftë se ju nuk keni leje ose po hyni pa njohur më parë mikpritësit.

Natyrisht që ekzistojnë përjashtime, pasi nuk mund të jetë një vepër aq serioze nëse e njihni shumë mirë personin, ose nëse jetoni në një hapësirë të përbashkët, një studio ose një apartament me hapësirë të kufizuar.

Dhe, është më mirë të prisni derisa të jeni ftuar të uleni ose të relaksoheni në shtratin e dikujt. Shumë njerëz gjithashtu mendojnë se një dhomë gjumi është një vend i përshtatshëm për të vendosur mantelet, por prisni derisa ato t’ju ofrojnë që ta bëni këtë.

Me këpucë brenda

Në varësi të preferencave personale apo normave kulturore, shumë familje kanë një rregull që nuk i lejojnë këpucët brenda. Shikoni me vëmendje – nëse kanë këpucë në shtëpinë e tyre, ndoshta mund të supozoni se është në rregull. Kur jeni në dyshim, pyesni se çfarë do të preferonin. Një vend tjetër që nuk duhet të vendosni këmbët tuaja? Në shtrat ose tavolinë.

Frigoriferin dhe raftet

Nëse keni uri, tregojini pritësit ose sugjeroni të dilni për të ngrënë. Nëse jeni duke qëndruar për një kohë të gjatë, pritësi juaj ndoshta do të përgatisë dhe të blejë ushqim në përputhje me rrethanat, por është një ide e mirë të ofroni për të sjellë ose blerë disa ushqime vetë.

Dhe nëse keni ardhur për darkë, hani atë që është përgatitur për ju dhe ofroni ndihmën tuaj për të përgatitur tryezën. Nëse keni një dietë të kufizuar, bëjeni me dijeni pritësin tuaj paraprakisht dhe përgatitni një pjatë për ta sjellë nëse është e vështirë për t’u përgatitur. Ofrohuni për të ndihmuar për të gatuar dhe jepni një dorë në larjen e enëve.

Dritaret apo termostatin

Gjithmonë lëreni pritësin tuaj që të vendosin numrin e termostatit-kjo është shtëpia e tyre, në fund të fundit, dhe janë ata që e paguajnë faturën. Nëse keni vërtet shumë ftohtë, një mundësi më e mirë mund të jetë të kërkoni të merrni hua një triko ose batanije shtesë nëse do të qëndroni gjatë natës.

Shumë nxehtë? Sugjeroni një aktivitet për të ndihmuar të ftoheni, si të shkoni në një vend me ajër të kondicionuar. Nëse keni një gjendje mjekësore që ju bën veçanërisht të ndjeshëm ndaj nxehtësisë ose ftohjes, duhet ta informoni gjithmonë pritësin tuaj para kohe, në mënyrë që të bëni plane në përputhje me rrethanat.

Sirtarët

Kjo është definitivisht thyerje e privatësisë së pritësit tuaj. Mos shkoni në kërkim të ndonjë gjëje që nuk shikohet me sy të lirë. Mund të duket joshëse për të parë gjëra, por sigurisht që është jashtë kufijve.

Vendin e punës, postën apo faturat

Në disa shtëpi, një dhomë gjumi për mysafirët mund të përdoret edhe si një zyrë në shtëpi, kështu që shmangni përdorimin e këtyre hapësirave për të ruajtur gjërat tuaja. Ju nuk e keni idenë se si ata mund t’i kenë organizuar gjërat e tyre, kështu që përpiquni ta lini atë ashtu siç është.

Pirja e cigareve

Përveç nëse pritësi juaj po bën të njëjtën gjë dhe ju jep leje, kurrë nuk duhet të filloni të pini duhan një cigare në shtëpinë e dikujt. Ky rregull është veçanërisht i qëndrueshëm nëse ka fëmijë në shtëpi.

Jo vetëm që ju mund t’i ekspozoni ato tek përbërësit e dëmshëm dhe kimikatet në cigare, por era mund të zgjas shumë edhe pasi të jeni larguar. Nëse nuk mund të prisni, kërkoni për të dalë jashtë dhe përpiquni të largoheni nga dyert dhe dritaret që tymi të mos hyjë në shtëpi.

Wi-fi

Përpiquni t’i përmbaheni dëshirës për të kërkuar fjalëkalimin e Wi-Fi nëse nuk jeni një mysafir afatgjatë ose një vizitor shumë i shpeshtë. Nëse pyesni për të sapo shkoni, po tregoni që preferoni të qëndroni në telefonin tuaj. Mundohuni të qëndroni larg telefonit tuaj sa më shumë që të jetë e mundur për të kaluar pak kohë cilësore kur vizitoni të tjerët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat