Është sezoni i mbjelljes: Fqinjët e këqij të domateve janë patatet dhe kastravecët

Life style

Është sezoni i mbjelljes: Fqinjët e këqij të domateve janë patatet dhe kastravecët

Më: 11 prill 2021 Në ora: 10:10
Foto ilustrim

Nën domate është mirë të mbillni marule, çikore, rrepkë, spinaq, majdanoz, presh ose lakër – kjo gjithashtu bën që të shfrytëzohet më mirë hapësira përreth domateve që rriten në lartësi

Pranë çdo fidani të domates është e dëshirueshme të mbillen tre fidanë borziloku.

Nëse vilni majat e borzilokut rregullisht, ato do të degëzohen dhe do të prodhojnë gjethe më aromatike dhe nuk do të lulëzojnë shumë shpejt.

Sipas përvojës së kopshtarëve organikë, kumaku vepron në domate si një mbrojtje natyrore dhe rrit rendimentin e saj. Kumaku është gjithashtu një bimë medicinale.

Një fqinj i mirë për domatet është hudhra, e cila largon merimangat e kuqe (tenjat e hithrave).

Image

 

Përveç domateve, është mirë të mbillen fasule të ulëta ose fasule azuki të zeza, sepse fasulet fiksojnë azot në tokë dhe e vënë atë në dispozicion të rrënjëve të domates dhe kështu shërbejnë si një pleh natyral.

Fasule të larta dhe bizele, megjithatë, nuk duhet të mbillen pranë domateve, sepse ato mund të ngatërrohen rreth saj dhe do ta ngufasin atë.

Karota ka një efekt të dobishëm në domate, por nëse mbjellët nën to do të krijojë rrënjë më të vogla.

Fqinjët e këqij të domateve janë patatet, kastravecët dhe kopra, sepse sekrecionet e rrënjëve të tyre ndikojnë negativisht në rritjen e domates.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat