6 pyetjet më të mira të takimit të parë, që e lidhin partnerin tuaj me ju

Life style

6 pyetjet më të mira të takimit të parë, që e lidhin partnerin tuaj me ju

Më: 12 prill 2021 Në ora: 20:43
Foto ilustrim

Një nga mënyrat më të mira për t’u siguruar që takimi juaj shkon mirë me djalin që ju pëlqen është duke e njohur më mirë. Çfarë mënyre më të mirë ka sesa t’i bëni atij disa pyetje të shkëlqyera në takimin e parë që do t’ju ndihmojnë ta njihni atë nga brenda dhe si është ai si person.

Si ndiheni kur flisni me një djalë të energjik dhe plot kuriozitet për ju? Së bashku me shijimin e plotë është e mundur që ju të ndiheni të detyruar t’i zbuloni personalitetin tuaj këtij personi, duke ndarë pasionet, vlerat dhe mendimet tuaja. Kur kjo të ndodhë, ju filloni të arrini qëllimin e takimit.

Njohja me dikë dhe lidhja me të.

Aftësitë e shkëlqyera të bisedave hapin shumë dyer, pavarësisht nëse janë mundësi karriere, romancë apo edhe duke i dhënë vetes një zbritje për diçka që dëshironi! Në një skenar të takimit të parë, këto aftësi janë ndryshimi midis heshtjeve të vështira që ju bëjnë të doni të dilni nga dera dhe batutave me gaz që i çon gjërat në nivelin tjetër.

Tani, shumë prej nesh përgatisin një listë mendore të pyetjeve të gatshme dhe presim t’i bëjmë në shenjën e parë të heshtjes. Ndërsa koncepti i kësaj është padyshim i dobishëm, ju rrezikoni të dukeni të shtirur ose më keq akoma sikur jeni duke organizuar një shfaqje të lojërave të takimeve. Ajo që ju duhet është konteksti për t’ju ndihmuar të fusni pyetjet tuaja në bisedë.

Para se të fillojmë me gjashtë pyetjet e shkëlqyera të takimit të parë dhe si t’i bëjmë ato sa më natyrshëm, ka dy mendime shumë të rëndësishme që duhet t’i miratoni së pari.

Të jesh vërtet kurioz

Mendjet tona mund të luajnë me marifete qesharake, veçanërisht kur jemi duke mbivlerësuar gjërat. Për shembull, natyrisht, jeni të interesuar për një djalë nëse keni rënë dakord të shkoni në një takim. Në mes të atij momenti dhe takimit aktual, me siguri, ju keni ideuar me mendje një rrëmujë skenarësh “po sikur” dhe pyetjeve të shkruara drejtpërdrejt nga një manual se si të bëhet. Në proces, ju keni harruar që në të vërtetë jeni shumë kurioz për këtë djalë.

Mbyllni derën për parashikimet tuaja të ardhshme. Në vend të kësaj e lini mendjen tuaj të mendojë për gjëra të tilla si kush është ai, çfarë ka në mendje, çfarë i pëlqen të bëjë dhe çfarë e motivon atë. Lëreni atë kuriozitet të vërtetë të ndërtojë dhe të marrë përsipër nga çdo mendim tjetër. Lejimi i vetes që motivohet nga kurioziteti i sinqertë për një person çon në rrjedhën natyrore, fejesën dhe shkëndijat që e bëjnë bisedën të fluturojë.

Të qenit i pranishëm

Edhe nëse keni një listë të pyetjeve fantastike të takimit të parë në mendjen tuaj, ato nuk do t’ju duhen nëse nuk jeni të pranishëm me përgjigjet. Mbi të gjitha, janë përgjigjet ato që çojnë në biseda më autentike, stimuluese. Për të dëgjuar vërtetë një person tjetër, duhet të dilni nga koka juaj dhe të zhyteni në moment.

Momenti nuk ka të bëjë me atë nëse ai do t’i pëlqejë apo jo pyetjet tuaja, çfarë do të mendojë për përgjigjet tuaja, ose nëse keni zgjedhur veshjen e duhur. Këto lloje mendimesh kanë të bëjnë me të ardhmen ose të kaluarën. Kur jeni në momentin e tanishëm, nuk keni mendime të së kaluarës ose të ardhshme që kërcejnë në mendjen tuaj, sepse mendja është e hapur dhe e gatshme për informacione, përgjigje dhe rezultate të reja.

Qëndroni të vetëdijshëm për mendimet tuaja dhe sa herë që i vini re që largohen nga e tashmja, merrni frymë thellë dhe kthehuni te kurioziteti i hapur për të dhe pritjen emocionuese të së panjohurës. Kjo është gjysma e argëtimit të takimeve, apo jo? Përqafoni të panjohurën, në vend se të përpiqeni të kontrolloni rezultatin me mendime që ju nxjerrin jashtë rrjedhës me të dhe bisedës.

6 pyetje të shkëlqyera të takimit të parë që mund ta lidhin atë me ju

Pyetja 1

“Cila ka qenë për ju dita më e mirë e vitit deri më tani dhe pse?”

Kjo është një pyetje e bujshme që duhet të shohë një djalë të ndriçohet dhe të flasë për një ditë. Ndërsa ai e bën, ju do të mësoni rreth disa gjërave që kanë vërtet rëndësi për të. Problemi i vetëm është, që është një pyetje mjaft e rastësishme nëse nuk del nga askund. Pra, si të gjitha pyetjet e takimit të parë, bëjeni këtë kur ai është duke folur për diçka që ai ka dashur ose diçka që e vendos atë në kontekst.

Ja se si mund të luajë kjo:

Ju: Pra, ju keni qenë duke punuar shumë. Keni kohë për t’u argëtuar kohët e fundit?

Ai: Po, në të vërtetë, unë dola të Dielën e kaluar me djemtë dhe ishte shumë argëtuese.

Ju: Kjo tingëllon si një ditë e mrekullueshme, por cila ka qenë dita më e mirë e vitit tuaj deri më tani dhe pse?

Pyetja 2

“Nëse do të mund të jetonit në një vend të botës, ku do të donit të jetonit dhe pse?”

Pasi të keni zbuluar që të dyve ju pëlqen të udhëtoni kjo është një pyetje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, do të tingëllojë shumë e çuditshme nëse e bëni atë pyetje në mes të një bisede rreth menusë.

Tema e udhëtimit ka të ngjarë të shfaqet, prandaj prisni që të ndodhë para se të bëni pyetjen:

Ju: Ju udhëtoni shumë apo jo?

Ai: Po, sapo u ktheva nga një udhëtim! Më pëlqen të mësoj rreth kulturës vendase dhe mënyrës se si ata jetonin.

Ju: Kështu ju keni udhëtuar në të gjitha këto vende. Nëse do të mund të jetonit në një vend të botës, ku do të jetonit dhe pse?

Pyetja 3

“Nëse do të ishit një superhero, cilën fuqi do të zgjidhnit dhe pse?”

Kjo pyetje është me të vërtetë e rastësishme, por është shumë argëtuese! Por përsëri nuk mund ta nxirrni nga askundi:

Ju: Pashë Aquaman javën e kaluar, skena vërtet të këndshme të veprimit nën ujë! A e keni parë atë?

Ai: Tingëllon shumë bukur. Nuk e kam idenë se çfarë është Aquaman, por skenat e veprimit nënujor tingëllojnë të ftohta gjithsesi.

Ti: O zot, nuk e njeh Aquaman?! Çfarë ndodhi me fëmijërinë tuaj, apo thjesht nuk ju pëlqejnë super heronjtë?

Ai: Unë i kam qejf superheronjtë… Unë pashë Smallville.

Ju: Hahaha, ju e patë atë për Lanën apo jo?

Ai: Ndoshta

Ju: Më tregoni, nëse do të ishit një superhero, cilën fuqi do të zgjidhnit dhe pse?

Pyetja 4

“Cilat janë gjërat që ju bëjnë të jeni krenarë për arritjen e tyre?”

Burrat duan të jenë në gjendje të mburrin arritjet e tyre dhe të bëjnë një rrahje të vogël të gjoksit për t’ju bërë përshtypje. Prandaj, pse të mos i jepni mundësinë për ta bërë atë, me një pyetje që gjithashtu ju bën të dini se çfarë e motivon atë?

Për të shmangur zbulimin se është në listën tuaj të pyetjeve të përgatitura, prisni derisa të dalë një skenar natyral si ky:

Ju: Si përfunduat duke bërë shitje kur ishit një fëmijë i qetë?

Ai: Në fakt është një histori e lezetshme. Unë duhej ta shtyja veten për shumë vite që të dilja atje dhe isha shitësi më i keq në ekip për më shumë se një vit. Unë vazhdova të këmbëngulja dhe tani është viti i dytë radhazi që kam qenë në gjendje të kryesoj listat. Kështu që, jam shumë krenar për atë që kam qenë në gjendje të arrij.

Ju: Uau, kjo është e mrekullueshme. Pra, cilat do të cilësoni si gjërat e tjera kryesore që jeni krenarë që i keni arritur në jetën tuaj?

Pyetja 5

“Nëse nuk do të duhej të punonit më kurrë, si do ta kalonit kohën tuaj?”

Kjo pyetje është e përsosur për ta nxitur atë të hapet për vlerat e tij, kështu që ju mund të shihni se çfarë e shtyn atë në të vërtetë. Për ta vendosur këtë në kontekst, prisni një hapje të një bisede në lidhje me punën e tij ose tuajën:

Ai: Pra, ju e doni punën tuaj?

Ju: Po, vërtet. Është kaq e kënaqshme të jesh në skenë dhe sado klishe që tingëllon, sinqerisht thjesht më bën të ndihem e gjallë. Po ti?

Ai: Unë e shijoj. Nuk është diçka që do ta bëj përgjithmonë, por më sfidon tani dhe më ka sjellë fitime të mira financiare.

Ju: Kjo është mirë. Pra, çfarë do të bënit nëse nuk do të duhej të punonit më kurrë dhe paratë nuk do të ishin një faktor? Si do ta kalonit kohën tuaj?

Pyetja 6

“Cili ka qenë momenti juaj më i mirë në punën tuaj?”

Do ta shihni një person të ndriçohet kur bëni një pyetje se çfarë i frymëzon vërtetë. Kjo do t’ju japë gjithashtu një pasqyrë të qartë në lidhje me atë që është e rëndësishme në jetë.

Për ta shfaqur natyrshëm, lëreni të rrjedhë në një bisedë pune:

Ju: Për sa kohë keni qenë veteriner?

Ai: Rreth tre vjet tashmë. Është një punë vërtet interesante me shumë sfida të ndryshme.

Ju: Dhe cili ka qenë momenti juaj më i mirë si veteriner?

Vetëm mos harroni, kur të qëndroni në gjallërinë e kuriozitetit të hapur, jini të sinqertë dhe zhytuni në moment, pasi në këtë mënyrë do ta mbani bisedën të gjallë dhe plot gaz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat