Disa këshilla për nënat që mëngjesi tyre të jetë sa më pak stresues

Life style

Disa këshilla për nënat që mëngjesi tyre të jetë sa më pak stresues

Më: 19 prill 2021 Në ora: 08:23
Foto Ilustrim

Për nënat e reja mëngjesi është mjaft stresues. Rreth 1⁄4 e nënave të anketuara e shohin mëngjesin dhe vrapin për të çuar fëmijët në shkollë më stresuese se vizita nga prindërit ose të afërmit në mbrëmje.

Ne jemi të gjithë në të njëjtën barkë duke qenë se askush nuk ka nevojë të ndjehet i dështuar si prind.

Këshilla kryesore është të filloni përgatitjet një natë më parë. Ju mund të reduktoni ndjeshëm kaosin në mëngjes duke filluar me përgatitjen e disa gjërave si p.sh: të bëni drekën, të të bëni gati çantat e fëmijëve, të nxirrni dhe të bëni gati rrobat e fëmijëve. Kjo duhet të jetë pjesë e rutinës së përditshme të secilit.

Për nënat ndihmon gjithashtu të shkojnë për të fjetur me kokën më të lehtë nga problemet, duke menduar të paktën që mund ta marrin shtruar të nesërmen.

Gjëja e dytë, që duhet bërë është të ngrihesh më herët se të tjerët për të bërë kafen, mëngjesin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat