Truku korean që ju ndihmon të zgjidhni të gjitha problemet tuaja të lëkurës dhe flokëve

Life style

Truku korean që ju ndihmon të zgjidhni të gjitha problemet tuaja të lëkurës dhe flokëve

Më: 21 prill 2021 Në ora: 14:01
Foto ilustrim

A keni menduar ndonjëherë që të gjitha produktet që plotësojnë nevojat e grave janë kaq të shtrenjta? Këtë mendim e pata kur po bëja një listë të ushqimeve të mia mujore në një aplikacion të njohur për blerje. Jo vetëm shampoja dhe zbutësi im ishin dy herë më të shtrenjta se i burrit tim, por unë gjithashtu duhej t’i blija të dy në krahasim me kombinimin e larjes së trupit me shampo 3-në-1 të burrit tim. Pyesja veten nëse kishte diçka që mund të funksiononte si një zgjidhje për të gjitha problemet e mia të lëkurës dhe flokëve, në mënyrë që të mund të kurseja ca qindarka.

Ndërsa interneti dukej si një bollëk i recetave që mund të përgatiten vetë me rezultate të mrekullueshme për flokët dhe lëkurën time, jo shumë premtuan të ishin të dobishme për të dyja. Kjo ishte derisa unë ndesha këtë recetë koreane bukurie që premtoi zgjidhjen për të gjitha problemet e mia të lëkurës dhe flokëve. Kujdesi për lëkurën me recetën koreane është bërë shumë popullor në të gjithë botën, me njerëz që përpiqen ta përfshijnë atë në rutinat e tyre.

Për mua, kjo ishte tërheqëse për shkak të parimit të tij themelor, i cili përqendrohej në kujdesin parandalues dhe nevojës së plotësimit të lëkurës dhe flokëve me ushqimin e nevojshëm. Gjithashtu, ishte një sulm i lehtë që më ndihmoi të ruaj disa të ardhura në komoditetin e shtëpisë time.

Ishte ujë orizi, po, i njëjti ujë që hidhni pasi keni larë orizin. Tani, nëse po mendoni se si arriti të ishte zgjidhja ime perfekte për lëkurën dhe flokët, ja se si…

Është një pastrues i shkëlqyeshëm

Në vend që të përdorni pastruesit e formuluar kimikisht të disponueshëm në treg, dikush mund të përdorë ujë orizi pasi thuhet se është një pastrues i shkëlqyeshëm natyral. Jo vetëm që është plotësisht organik, por gjithashtu premton të pastrojë lëkurën tuaj pa qenë e ashpër me të. Ai e mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe të ushqyer ndërsa heq qafe papastërtitë e saj. Arrin t’i bëjë të gjitha këto pa e bërë të yndyrshme ose të thatë.

Siguron lehtësim të menjëhershëm të lëkurës së ndezur

Uji i orizit gjithashtu ndihmon në sigurimin e lehtësimit të lëkurës time të thatë dhe kruarjeve. Gjatë cikleve të mia, kam tendencë të kem këto shpërthime, ku lëkura në fytyrën time bëhet shumë e ndezur dhe e thatë. Gjithashtu me kruhet vazhdimisht. Përdorimi i ujit të orizit ndihmon në qetësimin e saj. Ndihmon edhe me skuqjen. Mund ta përdorni edhe për trajtimin e djegieve nga dielli.

Mund të ndihmojë në luftimin e akneve

Sikur të mos mjaftonte një mrekulli, uji i orizit mund të përdoret gjithashtu si një mjet për të luftuar puçrrat. Përveçse qetëson lëkurën, ai gjithashtu e mban atë të mos jetë e yndyrshme duke punuar si astrigjente. Kjo parandalon lëkurën të prodhojë sasi të tepërt të vajit të cilat ndihmojnë në parandalimin e shpërthimeve. Për më tepër, ai njihet gjithashtu për lehtësim të sëmundjeve të lëkurës të tilla si ekzema dhe skuqjet. Në fakt, në vitin 2002, ishte një studim i cili zbuloi se njerëzit që vuanin nga ekzema gjetën përmirësim në gjendjen e tyre, pasi filluan të laheshin në ujë orizi dy herë në ditë.

Përbën një ushqim perfekt për flokët

Nëse nuk jeni akoma të bindur për mirësinë e këtij zbulimi korean, atëherë le t’ju japim një përdorim tjetër të ujit të orizit. Ai sjell gjithashtu përfitime të mahnitshme për flokët! Thuhet se gratë në Japoninë e lashtë (periudha Heian, 794–1185 e.s.) i ruajtën flokët e tyre të gjatë duke i larë në ujë orizi. Duke përdorur këtë fakt historik, studiuesit kryen një studim i cili zbuloi se uji i orizit ndihmon në zvogëlimin e fërkimit sipërfaqësor të flokëve dhe rrit elasticitetin e tyre (i bën flokët të kenë më shumë volum). Thuhet gjithashtu se i bën flokët më të fortë, më të shkëlqyeshëm dhe më të butë.

Si ta përdorim atë?

Tani që jeni në dijeni të fuqisë çudibërëse të këtij produkti të thjeshtë për lëkurën dhe flokët, le të shohim se si mund ta përdorni. Vendosni një filxhan ose dy oriz në një tas dhe hidhni ujë mbi të derisa uji të jetë mbi orizin. Lëreni orizin të qëndrojë në ujë për pak kohë. Më pas do të shihni se uji është bërë me ngjyrë të bardhë, në këtë kohë ushqyesit, mineralet dhe madje edhe niseshtja janë derdhur në ujë. Ky është uji juaj i orizit. Kulloni orizin dhe ruajeni ujin në një kavanoz dhe mbajeni në frigorifer. Mund ta përdorni për rreth një javë nëse e mbani në frigorifer.

Mund ta përdorni dy herë në ditë në fytyrën tuaj. Thjesht hidhni pak mbi një copë pambuku dhe vendoseni në fytyrën tuaj. Lëreni të thahet. Kjo do t’ju japë lëkurë të butë dhe do t’i mbajë larg ato puçrra bezdisëse. Për flokët tuaj, ju duhet të lani flokët me shampo siç bëni zakonisht, pastaj masazhoni me ujë orizi mbi flokët e lagur dhe lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta. Pas kësaj mund ta shpëlani.

Përveç këtyre vetive, uji i orizit thuhet gjithashtu se është një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve. Një arsye më shumë që ju ta përfshini atë në regjimin tuaj të kujdesit për lëkurën dhe kujdesin e flokëve. Në rast se jeni akoma në dyshim për, ne do t’ju japim arsyen më të madhe për ta zgjedhur atë – uji i orizit është plotësisht organik dhe miqësor ndaj mjedisit! Përfiton si ju, ashtu edhe toka. Prandaj shkoni përpara dhe bëjeni ujin e orizit produktin tuaj të përsosur për kujdesin e lëkurës dhe flokëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat