Duhet guxim për të mbyllur ciklet. Ja ku mund të gjendet ai…

Life style

Duhet guxim për të mbyllur ciklet. Ja ku mund të gjendet ai…

Më: 23 prill 2021 Në ora: 11:20
Ilustrim

Duhet guxim për të mbyllur ciklet. Të lësh njerëz, projekte, punë, shtëpi dhe qytete. Por nuk mund ta bësh pa të. Nëse nuk mësoni të hidhni gjethet e thara, ju keni mbaruar. Ne sëmuremi, bëhemi të zymtë, trishtohemi… duke u sëmurur gjithnjë e më shumë, fizikisht dhe mendërisht.

Kur ndjeni dhimbje, pakënaqësi, shqetësim dhe zemërim që shfaqet brenda jush, ndaloni. Mos i refuzoni këto përvoja, por mirëpritini. Dhe mbi të gjitha, falënderojini ato, sepse janë lajmëtarë të çmuar. Ato po ju tregojnë se jeta që po jetoni nuk është më për ju. Se ka ardhur koha për të bërë atë hap shtesë, atë ndryshim, atë hap që do t’ju bëjë më të pasur, më të vetëdijshëm, më të qetë.

Është koha të tregoni se kush jeni në të vërtetë, të argëtoheni duke gjetur mënyrën që ju përshtatet më shumë, për të fikur përfundimisht mendjen tuaj dhe për ta bërë ndjenjën tuaj të thellë të funksionojë. Shpirti juaj e di. Thjesht nuk mund ta dëgjosh dhe kështu humbet në labirintet e rrugëve pa krye.

Për të kuptuar zërin e tij të fuqishëm, por të dobët është e nevojshme të kërkosh qetësi. Të njerëzve, të zhurmave, të mendimeve. Vetëm kur ai të ndiejë qendrën e vëmendjes, ashtu si një aktor kryesor i shkëlqyeshëm që pret të luajë pjesën më të rëndësishme të shfaqjes, ai do të dëgjohet. Dhe do t’ju tregojë shumë gjëra. Ai nuk do të ndalet kurrë së foluri! Duhet guxim për të mbyllur ciklet. Guximi është të shikosh brenda.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat