10 fakte rreth ciklit menstrual që në të vërtetë janë mite! Ja çfarë nuk duhet të besoni

Life style

10 fakte rreth ciklit menstrual që në të vërtetë janë mite! Ja çfarë nuk duhet të besoni

Më: 11 maj 2021 Në ora: 12:16
Foto ilustrim

Gratë shpenzojnë më shumë se 6,000 dollarë për produkte higjienike në total kur bëhet fjalë për menstruacionet. Shpesh madje as nuk i kushtohet vëmendje këtyre statistikave dhe nuk ka asnjë të dhënë në lidhje me tiparet e trupit, veçanërisht kur bëhet fjalë për periodat.

“Bright Side” hedh poshtë disa mite të zakonshme për periodat.

Miti # 10: Nuk ju lejohet të bëni dush.

Disa vajza shmangin dushin gjatë periudhës së menstruacioneve, disa gra mendojnë se uji i nxehtë inkurajon gjakderdhjen dhe të tjera kanë frikë se infektohen. Por nuk është një plagë që rrjedh gjak, është vetëm endometriumi që ndahet nga muri endometrial. Uji nuk do të jetë kurrë në gjendje të shkaktojë diçka të keqe.

Një banjë e ngrohtë mund të jetë e dobishme. Uji i nxehtë përmirëson punën e enëve të gjakut, relakson muskujt dhe zvogëlon dhimbjet menstruale. Kështu që ka një shans që të ndiheni shumë më mirë pasi të keni bërë dush. Sigurisht, rekomandohet të lani banjën para se të futeni, dhe nëse ende shqetësoheni, përdorni një tampon.

Miti # 9: Nuk ju lejohet të notoni në një pishinë ose ujë të hapur.

Shumë njerëz mendojnë se kjo është e dëmshme për shëndetin e tyre, por nuk është e vërtetë. Së pari, një tampon ose një gotë menstruale nuk lejon që uji të futet brenda. Së dyti, noti, si dhe ushtrime të tjera, zvogëlojnë dhimbjen.

Nuk është aq e lehtë për të marrë një infeksion në një pishinë. Sipas statistikave, për të shmangur acarimin e lëkurës pasi keni notuar në një pishinë, bëni një dush dhe vishni rroba të pastra.

Miti # 8: Periodat sinkronizohen kur gratë jetojnë së bashku.

Martha McClintock ishte e para që shkroi për këtë tipar në artikullin e saj. Sipas përvojës së saj, miqtë, të afërmit dhe shoqet e dhomës kanë menstruacionet të sinkronizuara pothuajse 100%. Arsyeja ishte sepse ato shkëmbyen feromone të caktuara që prodhohen nga trupi i femrës.

Studimet e mëvonshme kanë hedhur poshtë lidhjen midis periodave dhe frekuencës së ndërveprimit. Rezulton se ajo nuk kishte marrë parasysh disa faktorë dhe një eksperiment i ngjashëm dha rezultate absolutisht të ndryshme. Sot sinkronizimi menstrual nuk është provuar dhe trajtohet si mit në komunitetin shkencor.

Miti # 7: Është më mirë të shtyni lyerjen e flokëve.

… Përndryshe ngjyra nuk do të përhapet në mënyrë të barabartë, dhe flokët do të duken të dobët. Përdoruesit e internetit pretendojnë se kjo ndodh për shkak të një çekuilibri hormonal. Shkencëtarët ishin vërtet të interesuar për të studiuar këtë rast dhe ata zbuluan se edhe nëse gjatë menstruacioneve flokët janë më të çrregullt dhe më të prekshme, ato nuk kanë ndonjë ndikim në prodhimin e sebumit.

Sipas të dhënave, flokët e padisiplinuar janë rezultat i kujdesit të dobët ose i një predispozite gjenetike. Stilistët pajtohen me këtë: ju mund të lyeni flokët kur të doni.

Miti # 6: Pije të forta mund të ndikojnë në ciklin menstrual.

E gjitha ka të bëjë me dozën. Zonjat që konsumojnë shumë alkool rregullisht janë të prirura të kenë cikle të çrregullta menstruale, anovulacione dhe amenorrea. Abuzimi me alkoolin ka një ndikim të dobët në të gjithë trupin, jo vetëm në sistemin riprodhues.

Nëse dëshironi të pini një gotë verë ose disa kokteje gjatë kohës së periodave, është në rregull. Studimet tregojnë se pirja e moderuar nuk shkatërron fazën e ciklit menstrual dhe nuk ndikon në shëndetin tuaj.

Miti # 5: Është më mirë të shtyni depilimin dhe vizitën tuaj tek një artist tatuazhesh.

Disa artistë tatuazhesh nuk rekomandojnë që gratë të bëjnë tatuazhe gjatë ciklit menstrual, pasi tatuazhi mund të “njolloset”.Por rezultati varet nga eksperti. Ju nuk duhet ta shtyni vizitën tuaj, megjithëse duhet të mbani mend : mund të jetë më e dhimbshme.

Miti # 4: Ju duhet të toleroni dhimbjen e barkut.

Po, pothuajse të gjitha gratë e përjetojnë këtë dhimbje, por intensiteti i saj mund të ndryshojë. Nga 45 në 93% e grave vuajnë nga dismenorrea. Nga 3 deri në 33% e tyre përjetojnë dhimbje të forta: temperaturë të lartë të trupit, të vjella, marramendje dhe simptoma të tjera që i bëjnë gratë të “vuajnë” për 1-3 ditë.

Nëse dismenorrea ju ndalon të bëni një jetë normale, është më mirë të drejtoheni te një gjinekolog që do të gjejë një trajtim të përshtatshëm. Në përgjithësi, trajtimi për këtë zgjat për 3 cikle menstruale, dhe efektet mund të zgjasin për 2-4 muaj. Pastaj dhimbja kthehet, por është më pak e fortë.

Miti # 3: Është e pamundur të mbetesh shtatzënë gjatë menstruacioneve.

Ky është një nga mitet më të zakonshëm të ciklit menstrual. Në fakt, pjelloria nuk është aq e fortë gjatë ciklit, por është më e forta 12-16 ditë para ciklit tjetër. Por mos harroni se tek disa gra, cikli zgjat 21 ditë, jo 28 ditë, dhe mund të jetë i parregullt.

Nga rruga, spermatozoidi mund të mbajë aftësinë e tij fekonduese në trupin e një gruaje për 5-7 ditë. Në këtë rast, marrëdhënia seksuale e pambrojtur mund të përkojë me periudhën e ovulimit dhe të rezultojë në shtatzëni.

Miti # 2: Cikli varet nga faza e Hënës.

Ky mit vjen nga kohërat antike, dhe studimet moderne nuk mund të gjejnë ndonjë lidhje midis fazave të Hënës dhe datave kur fillon cikli menstrual. Një ekip analistësh ka dalë me të njëjtat rezultate pasi ka studiuar 7.5 milion cikle. Shpjegimi është mjaft i thjeshtë.

Cikli hënor zgjat për 29.5 ditë, ndërsa një cikël mesatar menstrual mund të ndryshojë nga 21 në 35 ditë. Gjatësia e një cikli mund të ndryshojë gjatë gjithë jetës së një gruaje. Një fazë dhe një cikël mund të përkojnë nëse cikli zgjat për 29-30 ditë, dhe është, në fakt, vetëm një rastësi.

Miti # 1: Është e rrezikshme të shtyni ciklin menstrual me pilula të kombinuara kontraceptive orale.

Secila grua ndoshta ka dashur të shtyjë ciklin e saj të paktën një herë në jetën e saj. Disa gra nuk përdorin pilula pasi mendojnë se mund të ndikojnë në shëndetin e tyre. Por ekspertët nga Rrjeti Kombëtar i Shëndetit të Grave kanë provuar se vonimi i menstruacioneve nuk bën asgjë të keqe. Në disa raste, është edhe e dobishme. Për shembull, kur një grua vuan nga dismenorrea. Sigurisht, nuk rekomandohet të përdorni këtë metodë në mënyrë të rregullt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat