Frutat dhe perimet si kozmetikë natyrale

Life style

Frutat dhe perimet si kozmetikë natyrale

Më: 11 maj 2021 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

Ushqimi na bën të bukur. Kjo vlen për rastin e ushqimeve shumë të dobishme që duhen konsumuar, të cilët janë po aq të mirë edhe kur përdoren si kozmetikë natyrale. Përqendrime të vitaminave, kripërave minerale, acideve që përmirësojnë pamjen e lëkurës dhe lëndëve ushqyese që i bëjnë flokët të mëndafshtë dhe shumë të butë. Dëshironi të zbuloni se cilat janë ato?

Nga vezët te kosi, ja truket e bukurisë natyrore.

Kos, për të ushqyer lëkurën dhe flokët

Kosi nuk është vetëm një mrekulli për rivendosjen e florës bakteriale por është gjithashtu i përshtatshëm si një qumësht pastrues shumë natyral. Kur përdoret në fytyrë ose në flokë, ushqen dhe pastron tërësisht dermat dhe flokët. Ai është në gjendje të zvogëlojë njollat, puçrrat dhe madje shenjat e mimikës. Gjithashtu ai është i shkëlqyeshëm për zbutjen e lëkurës së trashë në zona të tilla si bërrylat, gjunjët dhe thembrat.

Mjaltë, për të zvogëluar rrudhat

Mjalti është një suplement i shkëlqyeshëm që sjell sheqerna natyrale, vitamina dhe shumë kripëra minerale në trup. Por gjithashtu kur përdoret nga jashtë është një mrekulli e vërtetë! Ka një efekt ushqyes dhe zbutës (termi “zbutës” rrjedh nga fjala mjaltë), prandaj është veçanërisht i përshtatshëm si përbërës bazë për përgatitjen e maskave që zvogëlojnë rrudhat. Për më tepër, fuqia e tij dezinfektuese dhe shëruese e bën atë një aleat të shkëlqyeshëm për të luftuar puçrrat, plagët dhe ftohjet.

Limon, për të pastruar lëkurën dhe lëkurën e kokës

Limoni është një koncentrat i vitaminës C kur konsumohet. Por kjo nuk është e gjitha, ai është gjithashtu një tonik astringjent dhe dezinfektues kur përdoret nga jashtë. Ai lehtëson lëkurën, e dezinfekton atë dhe e djeg, kështu që është ideale për lëkurën akneike, të yndyrshme dhe të papastër apo edhe për të luftuar dermatitin seborrheik të kokës. Për të mposhtur këtë të fundit, mjaftojnë fërkimet e lehta të masës së përgatitur me lëng limoni, ujë dhe sodë buke. Përveç se është një tonik i shkëlqyeshëm është gjithashtu i shkëlqyeshëm si shtesë e kremrave për lëkurë të kombinuar për shkak të efektit pastrues.

Vezët, për të rigjeneruar lëkurën dhe flokët

Birra, për t’i bërë flokët më të butë dhe të shkëlqyeshëm

Nëse jeni një adhurues i birrës, dijeni se nuk keni pse të ndiheni shumë keq kur e hiqni atë. Birra është e mirë për kockat tuaja, parandalon sëmundjet kardiovaskulare, nxit gjumin dhe është gjithashtu një burim i antioksidantëve natyralë që ju mbajnë të rinj. Por jo vetëm për ta pirë, birra është një eliksir i vërtetë: një bionde (por edhe e errët) është gjithashtu një produkt kozmetik i shkëlqyeshëm për t’u aplikuar në lëkurë dhe flokë. E pasur me vitamina B dhe minerale, nëse e përdorni pas larjes me shampo do t’i zbusë flokët dhe do të nxjerrë në pah reflektimet natyrore të ngjyrave. Në lëkurë disa pika birrë janë shumë qetësuese. Holloni birrën e errët me ujë dhe lani fytyrën me këtë tretësirë. Pas kësaj do të merrni një strukturë kompakte të lëkurës dhe pamje shumë të ndritshme.

Karota, për një maskë kundër rrudhave

Të gjithë i dimë efektet e dobishme të karotave si ushqim, që nga beta-karotina që mbron lëkurën nga rrezet UVA e deri te vitaminat që përmban. Megjithatë, pakkush i njeh vetitë e saj të mrekullueshme si produkt kozmetik. Me pure karote të gatuar mund të bëni një maskë kundër që është sa e lirë, aq edhe efektive. Dhe lëngu i karotës është një tonik i jashtëzakonshëm për ta bërë lëkurën kompakte dhe për të përmirësuar ngjyrën e saj.

Shafran i Indisë, kundër njollave

Përzieni disa lugë çaji me këtë pluhur të verdhë intensiv me pak ujë dhe vendoseni përzierjen në zonat kritike. Lëreni të veprojë për 15-20 minuta dhe do të shihni që pas disa aplikimesh lëkura juaj do të rilindë!

Kivi, për një maskë super hidratuese

Kivi është një frut me një mijë veti. I mbushur me vitamina dhe i pasur me antioksidantë që ngadalësojnë plakjen e lëkurës, kivi duhet të mirëpritet në tryezat më të shëndetshme. Por edhe në rutinën e bukurisë: kur kivi është shumë i pjekur dhe i butë, tuli i tij bëhet veçanërisht acid, por mos e hidhni. Përkundrazi vendoseni atë në fytyrën tuaj, lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me shumë ujë të ngrohtë! Farat dhe tuli i këtij fruti janë zbutës dhe hidratues, duke e bërë lëkurën shumë elastike dhe shkëlqyese.

Luleshtrydhe, kundër rrathëve të errët

Luleshtrydhet janë një koktej i flavonoideve antioksiduese, kalciumit, magnezit, vitaminës C dhe kaliumit. Përmbajtja e tyre i bën ato shumë diuretike, djegëse të dhjamit dhe zbutës të rrudhave. Me pak fjalë: miqtë më të mirë të grave. Luleshtrydhet janë përfshirë në mesin e ushqimeve super anti-plakje pikërisht për përmbajtjen e substancave antioksiduese të dobishme për shëndetin.

Kungull, maskë anti-plakje ose pastrim

Kungulli shquhet për një përqendrim të antioksidantëve dhe vitaminave, prandaj është një ushqim i shkëlqyeshëm për mirëqenien. Ai ka të njëjtën vlerë me një produkt kozmetik natyral. Për një maskë kundër plakjes së fytyrës, një paketë zbutëse dhe hidratuese, kungulli është ideal falë beta-karotenit që përmban. Farat e kësaj perime janë gjithashtu të dobishme për përgatitjen e një pastrimi të butë. Thjesht copëtojini, përziejini me pak tul, shtoni pak vaj ulliri dhe shpërndajeni me delikatesë.

Nëse ju ka mbetur pak kungull i papërdorur, përdorni atë si një maskë flokësh. Shtypni tulin, përziejeni me disa lugë çaji mjaltë dhe shpërndajeni në flokë përpara se ta lani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat