Dyshoni se partneri juaj po ju tradhton? Bëjeni këtë

Life style

Dyshoni se partneri juaj po ju tradhton? Bëjeni këtë

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 09:35
Foto Ilustrim

Të jesh në një marrëdhënie afatgjatë është e mrekullueshme nëse ndihesh i sigurt brenda kësaj marrëdhënieje.

Sidoqoftë, nëse filloni të mbani dyshime se partneri juaj mund të tradhtoj, kjo mund të bëhet një makth i gjallë. Ju mund të zbuloni se jeni gjithmonë dyshues dhe po jetoni në një farë paqartësie duke u përpjekur të gjeni se çfarë të bëni dhe ku të shkoni nga këtu.

Është e rëndësishme të mos nxitoni për gjëra të tilla si hedhja e akuzave në këtë situatë, pasi kjo mund t’i bëjë gjërat edhe më keq për ju. Për shembull, ata thjesht mund të mohojnë se po bëjnë ndonjë gjë sepse nuk keni prova apo madje fakte që mund të paraqiten.

Për më tepër, akuzimi pa ndonjë provë do të thotë që ju rrezikoni të hidhni akuza kur partneri juaj është i pafajshëm, dhe kjo mund të krijojë probleme serioze në marrëdhënien tuaj .

Shikoni situatën para se të merrni ndonjë vendim

Nëse dyshoni se partneri juaj mund të tradhtojë, është e rëndësishme të shikoni situatën përpara se të merrni ndonjë vendim në lidhje me atë që do të bëni. Ju kurrë nuk duhet të filloni t’i akuzoni ose të paketoni bagazhet për t’i lënë para se të shikoni të gjitha faktet. Këtu është një përmbledhje e asaj që duhet të bëni:

Shikoni shenjat

Gjëja e parë që duhet të bëni është të kërkoni ndonjë shenjë që partneri juaj mund të jetë duke mashtruar në vend se të bazoni gjithçka në një ndjenjë të brendshme. Ka shumë gjëra që bëjnë zakonisht partnerët mashtrues dhe kjo mund t’ju japë një ide më të mirë nëse dyshimet tuaja janë të bazuara.

Për shembull, ata mund të marrin dhe të bëjnë shumë thirrje telefonike të fshehta, duke dalë shumë më tepër pa ju, ose papritmas kalojnë shumë mbrëmje të vona në zyrë. Kini kujdes për ndryshime në sjellje dhe zakone për të marrë një ide më të mirë nëse keni të drejtë që mashtrojnë ose nëse ka një mundësi të mirë që të mund të gaboni.

Mundohuni të gjeni prova

Nëse ende mendoni se partneri juaj po tradhton bazuar në shenjat, duhet të shihni nëse mund të gjeni ndonjë provë për këtë. Sigurisht, mund të jetë e vështirë për të gjetur prova, dhe shumica e njerëzve nuk duan veçanërisht të bëjnë kërkime. Sidoqoftë, mund të kërkoni disa mënyra të dukshme për të parë nëse gënjejnë. Për shembull, nëse ata marrin një telefonatë dhe ju pyetni se kush është, ata mund të pretendojnë se ishte një anëtar i familjes ose mik i ngushtë.

Flisni me partnerin tuaj

Pavarësisht sa të forta dyshimet tuaja, nuk duhet të futeni kurrë në ulërima dhe të bërtitura ndërsa akuzoni partnerin tuaj, veçanërisht nëse akoma nuk keni prova se ata po mashtrojnë. Në vend të kësaj, flisni dhe komunikoni me ta për shqetësimet tuaja dhe shenjat që keni vërejtur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat