Si të bëni siç duhet plank

Life style

Si të bëni siç duhet plank

Më: 12 qershor 2021 Në ora: 10:50
Ilustrim

Nëse ka një ushtrim që ndikon te disa muskuj njëkohësisht është plank. Më i lehtë për t’u thënë sesa për t’u bërë.

Shona Vertue, një trajnere fitness-i dhe mësuese yoga me mijëra ndjekës dhe tepër e njohur në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan në një artikull për Guardian se ushtrimi i njohur si plank ndikon te të gjithë muskujt në pjesën e poshtme të shpinës dhe është shumë i rëndësishëm për këdo që punon ulur.

SHONA VERTUE

Shona thekson se plank ndikon te të gjithë muskujt e barkut, por gjithashtu punon me këmbët, vithet dhe shpatullat. Çelësi është që t’i mbani ijet në një drejtim me pjesën tjetër të trupit – të mos i ulni shumë poshtë ose t’i ngrini sipër.

Ja si ta bëni hap pas hapi:

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat