Pse disa burra janë më tërheqës me mjekër?

Life style

Pse disa burra janë më tërheqës me mjekër?

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Herët ose vonë, çdo grua fillon të vlerësojë një burrë me një mjekër të mirë. Mjekra e burrave ka një tërheqje seksi dhe është e vështirë të rezistosh veçanërisht nëse shkurtohet dhe kujdeset rregullisht.

Mund të mendoni për George Clooney, Tom Payne, Jake Gyllenhaal, Chris Hemsworth ose Joaquin Phoenix … ata të gjithë duken më mirë me mjekra!

Atëherë, pse disa burra janë më tërheqës me mjekër?

Sipas një studimi të ri të kryer nga Barnaby Dixson, një psikolog nga Universiteti i Queensland, gjeti një lidhje midis mjekrës së një burri dhe perceptimit të një gruaje për të bazuar në faktin nëse ajo e gjeti atë të ishte një ‘material’ i marrëdhënies afatgjatë. Dhe rezulton se zonjat preferojnë më shumë burrat me mjekër sesa pa të.

Studiuesit treguan fotografi të fytyrave të ndryshme mashkullore për 8,520 gra dhe u kërkuan atyre që të vlerësonin burrat në fotografi bazuar në sa tërheqës i gjetën ato.

Gjegjësisht, të gjitha gratë thanë se burrat me mjekër ishin më tërheqës dhe më ‘afatgjatë në martesë’.

Gjëja është, mjekra ndryshon formën e fytyrës së burrit, duke fshehur nofullën e tij të mprehtë që interpretohet si shumë mashkullore nga gratë dhe për këtë arsye nuk është një material i dashur për një kohë të gjatë. Nga ana tjetër, ata burra me nofulla me pamje të mprehtë rezultojnë të jenë më tërheqës për marrëdhënie rastësore, sepse zonjat i konsiderojnë këta burra si pretendues jo të besueshëm.

Kështu që, mjekra zbut këto tipare të forta mashkullore ndërsa në të njëjtën kohë thotë, ‘Unë jam një njeri i fortë dhe mund të të mbroj'.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat