Pesë shenjat që tregojnë se është koha të rifilloni përsëri një histori dashurie

Life style

Pesë shenjat që tregojnë se është koha të rifilloni përsëri një histori dashurie

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Nëse keni vendosur të mos jeni në një lidhje ose nëse nuk keni pasur mundësi zgjedhjeje, e vërteta është se, herët a vonë, rrugët e dashurisë do të hapen sërish. Më poshtë jepen pesë shenja që do t’ju bëjnë të dini se ky moment ka mbërritur në jetën tuaj:

1. Kuptoni që të jesh vetëm nuk është një dënim

Shoqëria e një personi tjetër është e mrekullueshme, marrëdhëniet tona, si të dashurisë dhe miqësore, kanë nevojë për ndërveprim. Sidoqoftë, nuk ka shoqëri më të mirë se vetja juaj! Të qenit i qetë me veten, të qenit në gjendje të pëlqesh veten janë kërkesa themelore. Ky proces kërkon kohë dhe zemra jo gjithmonë do të shërohet 100%, por duhet të jetë mjaft e lehtë dhe e qetë për të qenë vetëm, për të qenë në gjendje të përballet me një dashuri të re. Futja në një marrëdhënie që është shumë afër fundit të një të mëparshmi do të dëmtojë ju dhe personin tjetër. Pasi ta kuptoni këtë, do të jeni gati të lidheni përsëri.

2. Pavarësia juaj emocionale është më e madhe

Kur filloni një marrëdhënie pas tjetrës, kjo do të thotë më shumë se vareni nga miratimi i tjetrit për të qenë në gjendje të jetoni. Kur mësoni të kujdeseni për veten, filloni të kuptoni se një marrëdhënie vetëm emocionesh shkakton probleme të mëdha në të ardhmen. Mos u bashko me një person sepse ke frikë të mbijetosh vetëm.

Ju tashmë e kuptoni që jeni plotësisht të aftë të trajtoni situatën tuaj emocionale, pa pasur nevojë që tjetri të mbështesë. Me kalimin e kohës, ju do të kuptoni se një dashuri që funksionon është ajo ku nuk keni nevojë për partnerin tuaj, dëshironi që ata të ecin krah për krah. Kur vendosim përgjegjësinë për lumturinë tonë, ne priremi të përballemi me zhgënjimin.

3. Ju e dini se çfarë dëshironi në një marrëdhënie

Ju e kuptoni se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen në një marrëdhënie. Nuk të bën keq të jesh selektiv, të këmbëngulësh në gabime do të thotë të vonosh jetën. Pasi ke kaluar marrëdhënie të tjera, ke kuptuar se çfarë funksionon dhe çfarë nuk funksionon. Nuk ka rëndësi nëse të tjerët thonë se ti zgjedh shumë. E rëndësishme është të keni këtë nocion në mënyrë që të mos bini në kurthe të reja ose të bëni që njerëzit e tjerë të vuajnë. Identifikimi i pikave të forta dhe të dobëta ndihmon shumë kur ndërtoni një marrëdhënie me dikë. Priorizimi i vetes është çelësi i suksesit në dashuri!

4. Filloni të pranoni të metat tuaja dhe t’i korrigjoni ato

Të kuptuarit se keni bërë një gabim, duke pranuar, duke mos përsëritur dhe justifikuar këto gabime tregon pjekuri dhe qetësi. Askush nuk është perfekt, por kjo nuk është arsyeja pse gabimet tuaja do të jenë më pak se ato të tjetrit. Defektet shërbejnë si një thirrje zgjimi për të na monitoruar. Sjellja jonë nuk do të jetë gjithmonë e përshtatshme, disa situata mund të na nxjerrin jashtë boshtit, por kjo nuk ka pse të bëhet një rutinë. Shikimi i vetes në anët negative do t’ju bëjë një person më të mençur dhe automatikisht të gatshëm për një marrëdhënie më të ngushtë.

5. Më në fund e keni kuptuar vlerën tuaj

Të duash një person tjetër është e mundur vetëm kur vërtet doni veten së pari. Ne nuk mund të japim diçka që nuk është në zemrën tonë. Dashuria e parë duhet të jetë dashuria për veten, ajo është baza, karburanti, ushqimi për të gjitha marrëdhëniet tuaja. Mos u vendos për më pak se sa meriton! Tani e keni kuptuar që ata që ju trajtojnë si mbeturina nuk meritojnë asnjë ndjenjë nga ju. Mos harroni, nuk keni pse të ndaheni në një mijë pjesë për ta bërë një marrëdhënie të funksionojë. Personi tjetër do ta shohë vlerën tuaj që nga fillimi. Ju jeni mjaftueshëm dhe nuk ka person në botë që duhet ta heqë atë ndjenjë nga vetja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat