Pse bikinet nuk duhet të vendosen në lavatriçe?

Life style

Pse bikinet nuk duhet të vendosen në lavatriçe?

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 13:57
Foto ilustrim

Pas një dite të gjatë në plazh dhe në det, kostumi juaj i larjes ndoshta është gati për pastrim. Por, para se ta vendosni në lavatriçe me rroba të tjera, mund të mësoni se si ta lani siç duhet me duar.

Nëse e lani atë në mënyrë të gabuar, natyrisht që mund ta shkatërrojë materialin dhe lehtë mund ta mbaroni, dhe nëse është një rroba banje veçanërisht e dashur, është akoma më mirë t’i kushtoni më shumë vëmendje.

Sigurisht, në kostumet e larjes mund të shkruhet edhe sa më mirë ta ndiqni, nëse janë për larje në lavatriçe, por në shumicën e rasteve këshillohet larja në dorë.

ProSwimwear, një kompani profesionale e kostumeve të banjës, thekson se larja në makinë mund të dëmtojë rëndë materialin, dhe në vend të një larjeje të tillë, kostumi duhet të lahet me dorë për të mbajtur ngjyrat të qëndrueshme dhe për ta bërë materialin të zgjasë më shumë.

Si e ndiqni atë?

Nëse vërtet duhet të përdorni një makinë larëse, përdorni një pluhur të butë dhe një qese në të cilën do të vendosni kostumin para larjes. Pavarësisht se si i lani kostumet e larjes, mos i vendosni kurrë në tharëse – është më mirë ta varni për t’u tharë në ajër.

Sa shpesh duhet të lahet një kostum banje?

Me larjen e duhur, është e rëndësishme të mos e lani shpesh në mënyrë që të zgjasni më shumë. Zakonisht janë bërë nga materiale që shtrihen, të cilat mund të humbin qëndrueshmërinë e tyre nëse lahen shpesh. Një gjë tjetër është e rëndësishme, dhe ajo është të lani rrobat e banjës sa më shpejt që ta hiqni, në mënyrë që ta lani me kripë ose klor.

Gjithashtu, ju nuk dëshironi të keni pjesën e poshtme të rrobave të larjes në trupin tuaj për një kohë të gjatë, pasi kjo pëlhurë, e cila nuk rrjedh ajër, lehtë mund të jetë shkaku i infeksioneve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të ndryshoni pjesën e poshtme të kostumit pas çdo hyrje në ujë.

Pse vuajmë nga infeksionet e traktit urinar më shpesh gjatë verës?

Ndërsa gratë kanë një trakt urinar pak më të shkurtër se burrat, ato inflamohen më shpesh.

“Gratë mund të marrin infeksione për shkak të ftohjes së fshikëzës, mbindjeshmërisë ose pas marrëdhënieve seksuale. Gratë veshin rroba më të pakta gjatë verës, qëndrojnë me rroba banje të lagura dhe më pas ftohen”, tha Neven Kapun, një specialist i urologjisë dhe shton se marrëdhëniet seksuale mund të jenë gjithashtu një faktor në shpeshtësinë e infeksioneve.

Si të parandalojmë infeksionin e traktit urinar gjatë verës?

Këshilla më e rëndësishme do të ishte të mos qëndroni kurrë në një kostum banje të lagur, pa marrë parasysh sa nxehtë, dhe të mbani gjithmonë një kostum rezervë. Pirja e lëngjeve mund të ketë një efekt parandalues, dhe lëngu i boronicës dhe çaji i aguliçes kanë një efekt të dobishëm dhe zvogëlojnë shfaqjen e baktereve në urinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat