12 këshilla për të humbur dhjamin e barkut

Life style

12 këshilla për të humbur dhjamin e barkut

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 16:14
Foto ilustrim

Humbja e peshës, për shumë njerëz, mund të jetë e vështirë. Megjithatë, sfida e vërtetë është humbja e dhjamit në bark. 

Fillimisht duhet të dini se gjëja bazë për t'u bërë është deficiti kalorik, duke ngrënë shëndetshëm. Së dyti, nuk duhet të synoni drejt barkut më të sheshtë të mundshëm dhe të mos bëni qëllim në vetvete vetëm "barkun e sheshtë", por dhe të qenit të shëndetshëm në tërësi.

Lawrence Cheskin, profesoreshë në universitetin John Hopkins thekson se "një sasi dhjami në bark është normale dhe fokusi s'ka pse të jetë vetëm aty". Sidoqoftë, më poshtë gjeni disa këshilla bazë që duhet të keni parasysh për bark të sheshtë dhe mbi të gjitha, për trup të shëndetshëm.

#1 - Gjurmoni kaloritë.

#2 - Hani më shumë fibra.

#3 - Ecni çdo ditë.

#4 - Filloni stërvitjen me pesha.

#5 - Konsumoni yndyrna të shëndetshme.

#6 - Konsumoni ushqime me proteina.

#7 - Bëni ushtrime që fokusohen tek muskujt e barkut.

#8 - Jepini prioritet gjumit të rregullt dhe të plotë.

#9 - Përpiquni të jeni sa më pak të stresuar. 

#10 - Pini më pak alkool.

#11 - Gatuani vetë më shpesh. Rrjedhimisht, më  shëndetshëm.

#12 - Mos krahaso trupin dhe progresin tënd me ato të dikujt tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat