Arsyet se pse nuk dukeni mirë në kamerë

Life style

Arsyet se pse nuk dukeni mirë në kamerë

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 17:59
Foto ilustrim

Pëlqejeni apo urreni atë, të dukesh mirë dhe të tingëllosh mirë para kamerës është pjesë e rutinës sonë profesionale në ditët e sotme.

Me siguri, shumë po vazhdojnë të punojnë në një mjedis virtual si pjesë e normales së re me një mori platformash video si mënyra se si lidhemi me stafin, klientët dhe kolegët profesionistë në të gjithë globin.

Këtu janë tre gjërat kryesore që mund të rregulloni për t’u dukur më mirë në kamerë:

Ndriçimi, ndriçimi dhe ndriçimi!
Arsyeja numër një që ne nuk dukemi mirë në kamerë është ndriçimi i keq! Ndriçimi i papërshtatshëm mund të hedhë hije të pakëndshme në të gjithë fytyrën. Pavarësisht nëse është dritë natyrale, dritë në studio apo elektrik dore, sigurohuni që dritat të jenë prapa kamerës tuaj.

Kontakti me sy ose mungesa e tij….
Askush nuk dëshiron të shikojë vrimat e hundës, mjekrat e dyfishta të frikshme ose të flasë në majë të kokës. Ju dëshironi që kamera juaj të jetë në nivelin e syve ose pak më lart. Sigurohuni që të shikoni objektivin sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që shikuesi juaj të jetë i angazhuar dhe të dijë që po flisni drejtpërdrejt me ta.

Çfarë jeni duke veshur?
Mos i jepni shikuesit tuaj një dhimbje koke duke veshur bluzat me stampime ose vija të ngushta. Ato kanë një efekt marramendës te shikuesi dhe mund të shkaktojnë një efekt optik të çuditshëm, ku stampimet konkurrojnë për dominimin vizual. Në vend të kësaj, zgjidhni ngjyra të ndritshme të ngurta dhe shmangni të bardhën dhe të zezën. Gjithashtu, është e lehtë të heqësh dorë nga pjesa e poshtme kur shfaqesh në kamera, por për sigurinë tënde, vish pantallona, ​​funde ose diçka poshtë belit – nuk e di kur duhet të ngrihesh! /

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat