Ja si të ndihmoni një mik që ndihet i vetmuar

Life style

Ja si të ndihmoni një mik që ndihet i vetmuar

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 23:17
Foto ilustrim

Vetmia është shoqëri e keqe dhe mund të prekë këdo në çdo kohë. Çfarë është ajo? Është ndjenja e zgjatur e izolimit shoqëror ose emocional, në të cilin një person ndihet i ndarë nga ata përreth tij.

Këto ndjenja zakonisht shoqërohen me urrejtje ndaj vetes, vetëbesim të ulët dhe papërshtatshmëri të përgjithshme. Vetmia e vazhdueshme ose kronike mund të prekë çdo lloj personi, madje edhe ata më ekstrovertët.

Nëse keni një mik apo të afërm që mendoni se vuan nga vetmia, këtu janë disa mënyra që mund të përpiqeni ta ndihmoni në mënyrë aktive:

Angazhohuni për interesat dhe hobit e tyre. Kërkojuni atyre të bëjnë diçka që duan të bëjnë

Pyesni dhe dëgjojini ata. Mos i ndërprisni – lërini të flasin vërtet

Ndihmojini gjithashtu në mënyrat më të vogla, si një e përditshme “Hej!” ose “Shpresoj të ndihesh mirë!”

Bëni pyetje dhe njihuni me ta përtej nivelit sipërfaqësor.

Jini optimistë me ta, jini të fortë. Ndërsa është në rregull të dëgjosh vetminë e tyre, t’i inkurajosh dhe t’i frymëzosh

Përfshini kafshët! Studime të shumta kanë gjetur se kafshët mund të rrisin emocionet tona, duke na bërë më të relaksuar dhe të gëzuar

Ndihmojini ata të vendosin një shkallë qëllimesh. Mos u jepni vetëm shpresë – tregojuni atyre një rrugëdalje për një jetë më të kënaqshme, edhe nëse është aq e thjeshtë sa të shkoni në palestër çdo ditë.

Bëjani me dije se jeni në dispozicion. Jo të gjithë njerëzit e vetmuar janë të gatshëm të provojnë gjëra të reja me ju, madje edhe vetëm për të folur. Por edhe akti i vogël për të thënë “Unë jam këtu nëse ke nevojë për mua” mund t’i ndihmojë vërtet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat