Pse duhet t’i lejoni fëmijët tuaj të grimohen?

Life style

Pse duhet t’i lejoni fëmijët tuaj të grimohen?

Më: 2 gusht 2021 Në ora: 23:03
Foto ilustrim

Pjesë e një fëmijërie të shëndetshme është të luash rolin e një të rrituri dhe kjo mund të nënkuptojë veshjen e rrobave të prindërve ose edhe vendosjen e një buzëkuqi.

Por, një temë e tillë ende është e diskutueshme, por ka shumë arsyeje pozitive një gjest i tillë nga të vegjlit dhe ja pse.

Grimi mund të jetë i mirë për vetëvlerësimin e tyre.

Sipas një studimi, 42% deri 56% e adoleshentëve amerikanë të moshës 12 deri në 17 vjeç përdorin produkte bukurie për ta bërë veten të ndihen më të sigurt. Sidoqoftë, është e rëndësishme që prindërit t’i mësojnë fëmijët se grimi është thjesht një formë loje ose një mënyrë për të përmirësuar pamjen e dikujt. Nuk duhet të trajtohet si një pikë referimi e vlerës së tyre për veten.

Kjo i lejon ata të eksplorojnë krijimtarinë e tyre.

Ata mund të mësojnë për rutinat dhe praktikat e shëndetshme të grimit në moshë të re.

Studimi zbuloi se midis 30% deri 54% e amerikanëve 12 deri në 14 vjeç përdorin kozmetikë për sy, fondatinë, korrektor, skuqje dhe bronzer. Sipas një eksperti, fëmijët ekspozohen rregullisht ndaj këtyre produkteve përmes mediave sociale, dhe ky është një faktor kryesor për rritjen e përdorimit të kozmetikës tek të rinjtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat