A ngrihet fëmija juaj shumë herët në mëngjes? Disa nga gjërat që do t’ju ndihmojnë t’ia ndryshoni këtë shprehi

Life style

A ngrihet fëmija juaj shumë herët në mëngjes? Disa nga gjërat që do t’ju ndihmojnë t’ia ndryshoni këtë shprehi

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 12:14
Foto ilustrim

Shpesh dëgjojmë se si një fëmijë nuk do të flejë. Megjithatë, ka shumë prindër, fëmijët e të cilëve ngrihen shumë herët në mëngjes.

Fëmijët, në fakt, ngrihen kaq herët, sepse deri atëherë janë ngopur mirë me gjumë.

Këto janë këshillat e Katie Palmer, e cila është këshilltare e gjumit:

1. Krijoni një rutinë

Një fëmijë i uritur nuk do të shkojë në shtrat për të fjetur. Mund të ndodhë, veçanërisht nëse janë të vegjël, që ata të mos hanë mjaftueshëm në mbrëmje.

Inkurajoni fëmijën të hajë mirë, kështu që ai do të flejë më gjatë në mëngjes.

2. Ndoshta fëmija thjesht ka të ftohtë

Ndoshta fëmija ngrihet herët vetëm, sepse në mëngjes ndien më shumë ftohtësi. Trupi ynë zakonisht ul temperaturën në mëngjes rreth orës 4.

Kujdesuni që dhoma të jetë e ngrohtë, që fëmija të jetë i veshur mirë ndërsa fle dhe të jetë i mbuluar sa duhet.

3. Ndryshoni dritat

Drita ndikon në melatoninë, një hormon që sekreton gjatë gjumit. Nuk na mbetet shumë melatoninë në mëngjes, kështu që dritat mund ta zgjojnë fëmijën. Ato janë zakonisht drita e bardhë, jeshile ose blu. Ngjyrat portokalli, rozë dhe e kuqe nuk ndikojnë në gjumin tonë.

Edhe drita që vjen nga korridori mund t’i zgjojë nëse e keni lënë derën pak të hapur. Nëse fëmija ka frikë nga errësira, provoni ngjyra shndritshme që nuk ndikojnë në gjumë.

4. Mësojeni fëmijën të qetësohet

Do të ishte mirë ta mësonit fëmijën të qetësohej dhe madje të binte në gjumë, sepse atëherë ai do të jetë në gjendje ta bëjë atë në mëngjes kur të zgjohet.

Natyrisht, nuk duhet ta injoroni fëmijën, por përpiquni të mos kenë gjithmonë nevojë për gjumë.

5. Provoni të përdorni një alarm

Nëse fëmija zakonisht ngrihet në pesë, mos e lëvizni alarmin menjëherë për orën shtatë. Fëmija nuk do të jetë në gjendje të presë kaq gjatë.

Bëni këtë gradualisht, në mënyrë që fëmija të jetë në gjendje të presë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat