Si të përballeni me dermatitin atopik me ardhjen e vjeshtës

Life style

Si të përballeni me dermatitin atopik me ardhjen e vjeshtës

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 07:29
Ilustrim

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe probleme sezonale siç është dermatiti atopik. Një problem i lëkurës që prek kryesisht fëmijërinë, por mund të përhapet në moshën madhore në shumë raste. Ndryshimi i temperaturës është një faktor rreziku, pasi i ftohti bën që lëkura të thahet më shumë dhe kjo bën që simptomat të shtohen të dermatitit.

Dermatiti atopik mund të shkaktojë simptoma të ndryshme tek secili person, edhe pse më karakteristikat janë lëkurë e thatë, kruajtje, skuqje, skuqje ose inflamacion. Me Kur nuk kontrollohet, gjendja e lëkurës mund të përkeqësohet, duke shkaktuar edhe plagë shumë të dhimbshme. Për të mbajtur larg problemin e lëkurës me ardhjen e vjeshtës, mund të ndiqni këto këshilla.

Dermatiti atopik në vjeshtë, këshilla për të parandaluar plasjet

Karakteristika kryesore e lëkurës atopike është dehidratimi, lëkura e thatë që i jep rrugë kruajtjes dhe simptomave të tjera. Për të shmangur këtë, është shumë e rëndësishme të hidratoni lëkurën mirë çdo ditë, me produkte të dizajnuara posaçërisht për lëkurën atopike dhe në rastin e fëmijëve, kozmetikë të përshtatur për fëmijërinë. Krem hidratues çdo ditë duhet të aplikohet në të gjithë trupin, veçanërisht pas dushit pasi lëkura thahet më shumë.

Përhapjet e dermatitit shfaqen me ndryshimet e temperaturës, veçanërisht me ftohjen sepse lëkura humbet shtresën e saj të yndyrës natyrore. Prandaj, është thelbësore që të ketë një hidratues i mirë dhe aplikojeni gjatë ditës për të ruajtur hidratimin. Mbani gjithmonë një shishe të vogël me kremin tuaj, në mënyrë që të aplikoni sapo të vini re se fillon të kruhet.

Në rastin e fëmijëve, për të shmangur dëmtimin e lëkurës së tyre duke u gërvishtur, është shumë e rëndësishme mbajini thonjtë të shkurtër dhe të pastër gjatë gjithë kohësMe Lëkura e kruar është shumë e bezdisshme dhe e vështirë për tu kontrolluar, gërvishtja e ankthit mund të shkaktojë lezione serioze të lëkurës që madje mund të infektohen. E cila ju sjell në udhëzuesin tjetër për menaxhimin e prishjeve, që është menaxhimi i stresit.

Stresi, një faktor rreziku për dermatitin atopik

Kthimi në shkollë pas pushimeve, bashkimi me punën dhe rutinat, trafiku, puna e tepërt dhe detyrat që grumbullohen në shtëpi, janë faktorët që shkaktojnë grumbullimin e tij stresi. Nervat e grumbulluar eksternalizohen në mënyra të ndryshme në secilin rast, për disa njerëz është një dhimbje e vazhdueshme e stomakut. Për ata që vuajnë nga problemet e lëkurës, stresi manifestohet në formën e një shpërthimi të dermatitit të lokalizuar.

Gjeni mënyra për të menaxhuar stresin, të tilla si stërvitja çdo ditë, praktikimi i jogës ose meditimi i udhëzuar. Kontrolli i frymëmarrjes është një mënyrë për të menaxhuar stresin dhe për të lehtësuar simptomat e shkaktuara nga nervat siç janë shqetësimi i lëkurës, dhimbje koke ose stomak i shqetësuar.

Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme shkoni rregullisht në zyrën e dermatologut, meqenëse në këtë mënyrë specialisti do të jetë në gjendje të vlerësojë gjendjen e lëkurës dhe të parashikojë shpërthimet e mundshme. Në disa raste kur këto bëhen shumë të rënda, përdorimi i medikamenteve lokale me kortikosteroide do të jetë i nevojshëm, edhe pse në çdo rast duhet të jetë gjithmonë nën mbikëqyrje mjekësore.

Kujdes nga faktorët e jashtëm

Ngrohja është një faktor rreziku, sepse heq lagështinë nga mjedisi dhe lëkura bëhet e thatë. Nëse nuk mund ta ndihmoni, përpiquni të keni një enë me ujë në dorë për të krijuar lagështi ose një lagështues për përdorimin tuaj. Ju gjithashtu duhet të shmangni veshjen e rrobave të bëra nga pëlhura sintetike, irrituese ose që përmbajnë materiale që mund të dëmtojnë lëkurën.

Gjithmonë përpiquni të vishni rroba të bëra me materiale të tilla si pambuku. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të hiqni gjithçka që mund të shkaktojë acarim, siç janë etiketat e veshjeve. Në vend që t'i prisni, hiqni ato me një prestar fije për ta shkëputur plotësisht nga veshja. Meqenëse nëse mbetet një shirit i vogël, mund të jetë më i bezdisshëm sesa vetë etiketa.

Në fund të fundit, për të kaluar vjeshtën dhe dimrin me dermatit atopik nën kontrollJu duhet të siguroheni që lëkura juaj është e hidratuar mirë dhe të shmangni mjedise shumë të thata. Dhe para shpërthimit më të vogël, shkoni në zyrën e dermatologut për të vlerësuar situatën në rast se është e nevojshme të filloni trajtimin me ilaçe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat