Disa këshilla si t’i ndaloni zënkat mes vëllezërve dhe motrave

Life style

Disa këshilla si t’i ndaloni zënkat mes vëllezërve dhe motrave

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 07:49
Ilustrim

Fëmijët gjithmonë i japin një kthesë të bukur jetës së prindërve. Por ndonjëherë ata i ‘çmendin’ prindërit duke u përfshirë në zënka me njëri-tjetrin.

Këto situata janë shumë të zakonshme, por mjaft sfiduese edhe si prind, kështu që më poshtë mund t’i lexoni disa mënyra se si mund t’i trajtoni këto probleme pa sherre:

Jini të drejtë

Nëse vërtet dëshironi të ndaloni grindjet mes fëmijëve tuaj, duhet të merrni një vendim të drejtë. Zakonisht, prindërit qortojnë djalin/vajzën e tyre të madh pasi mendojnë se fëmija i tyre më i vogël nuk është mjaft i pjekur.

Mos bëni krahasime

Krahasimi çon në konflikte pasi askujt nuk i pëlqen të krahasohet me dikë tjetër. Shumicën e kohës, prindërit flasin për gjërat e mira të fëmijëve të shokëve të tyre sa herë që fëmijët e tyre kënaqen në zënka të cilat ndikojnë në nivelin e besimit të tyre. Por, ata duhet të kuptojnë se askush nuk është i përsosur në këtë botë. Pra, ndaloni krahasimin dhe përpiquni të gjeni shkakun e vërtetë të luftës për të parandaluar incidentet e ardhshme.

Vendosni disa rregulla strikte

Askujt nuk i pëlqen të ndjekë rregullat, por ato janë mënyra më e mirë për t’i mbajtur të gjithë të disiplinuar. Trajtimi i fëmijëve nuk është një detyrë e lehtë për tu bërë, por ju mund t’i kontrolloni ata duke vendosur disa rregulla strikte. E tëra çfarë ju duhet të bëni është t’i bëni fëmijët tuaj të kuptojnë se ata do të shpërblehen për sjelljen e tyre të mirë. Përkundrazi, do të ketë pasoja nëse ata kalojnë kufirin.

Mos e humbisni durimin

Ndonjëherë, prindërit ngrenë zërin mbi fëmijët e tyre ose i godasin shumë keq, gjë që diku ndikon në personalitetin e tyre. Kjo çon në disa komplikime si fëmijët që gënjejnë prindërit e tyre, fshehin problemet e tyre ose bien në depresion. Silluni me fëmijët tuaj pa humbur qetësinë dhe kjo do ta bëjë lidhjen tuaj me ta më të fortë.

Mundohuni të krijoni një lidhje të fortë mes fëmijëve tuaj

Ndonjëherë, luftimet e rregullta krijojnë një ndryshim të madh midis fëmijëve, gjë që krijon një problem në të ardhmen. Blini dy gjëra të ngjashme si lodra, çokollatë etj, në mënyrë që ndjenja e xhelozisë të mos jetë shkak mes tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat