Pesë fazat e një lidhjeje nëpër të cilat kalon secili çift

Life style

Pesë fazat e një lidhjeje nëpër të cilat kalon secili çift

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 23:56
Foto ilustrim

Pesë fazat e një marrëdhënieje janë lidhja, dyshimi e mohimi, zhgënjimi, vendimi dhe dashuria ‘e vërtetë’. Çdo lidhje dashurie kalon përmes tyre dhe jo vetëm një herë.

Fazat e lidhjes nuk janë lineare, por ciklike. Ata që arrijnë dashurinë ‘e vërtetë’, përfundimisht do të kthehen në fazën e parë dhe kështu procesi fillon përsëri.

Lidhja
Kjo fazë njihet edhe si “faza e muajit të mjaltit”. Ajo shënon fillimin e romancës kur ne vazhdimisht ndiejmë gëzim në praninë e një partneri. Ndihemi sikur kemi gjetur personin e përsosur për veten tonë dhe jemi absolutisht të pajtueshëm.

Dyshimi dhe mohimi
Ne fillojmë të vërejmë ndryshime midis nesh dhe partnerëve tanë. Zgjohemi nga “transi i të dashuruarit” dhe zbulojmë se tiparet e partnerit tonë, të cilat dikur i konsideronim ideale, kanë filluar të na mërzisin.

Zhgënjimi
Problemet që kemi shtyrë nën qilim po bëhen të dukshme. Disa njerëz janë gati të reagojnë dhunshëm ndaj çdo gjëje të vogël. Të tjerët përpiqen të ndahen në mënyrë paqësore. Ata investojnë gjithnjë e më pak energji në ruajtjen e marrëdhënies dhe përqendrohen në një lidhje të re potenciale.

Vendimi
Në këtë fazë, prishjet nervore dhe largimi nga shtëpia pas një grindjeje janë të zakonshme. Indiferenca është gjithashtu një emocion i zakonshëm. Ne vendosim nëse do të ndahemi ose do të qëndrojmë në një lidhje dhe do të përpiqemi ta zgjidhim situatën.

Dashuria e vërtetë
Ne pranojmë papërsosmëritë tona dhe të partnerit, dhe kuptojmë se nuk ka pajtueshmëri absolute. Duhet të punojmë ende në krijimin e një marrëdhënieje të mirë, por ne dimë të vlerësojmë një opinion të ndryshëm pa shkaktuar një zënkë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat