Si të dilni nga një marrëdhënie toksike, kujt t’i kërkoni ndihmë?

Life style

Si të dilni nga një marrëdhënie toksike, kujt t’i kërkoni ndihmë?

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 18:01
Ilustrim

Të dalësh nga një marrëdhënie toksike nuk është e lehtë. Kjo sepse shpesh ata që preken drejtpërdrejt, ata që vuajnë më shumë në një marrëdhënie jo të shëndetshme dhe të njëanshme, nuk e vënë re atë që po ndodh. Identifikimi i një marrëdhënie toksike (e cila mund të ndodhë në një çift, por edhe në miqësi ose punë) është shumë e vështirë. Ka shenja që mund të vijnë në ndihmë dhe që na bëjnë të kuptojmë se diçka nuk është në rregull.

Ne flasim për një marrëdhënie toksike kur përjetojmë një ndjenjë shqetësimi, depresion, trishtim, ankth. Në këto marrëdhënie nuk ka reciprocitet, njëri është i varur nga tjetri, dikush ka frikë të jetojë pa tjetrin dhe dikush ndihet fajtor për ato ndjenja që ndjen. Ata që jetojnë në anën e dobët të kësaj situate ndihen të bllokuar, por nuk kanë forcë të dalin prej saj, sepse ju duket sikur po gabojnë.

Këto janë marrëdhënie që nuk janë të mira për shëndetin mendor të njerëzve. Problemi është se shpesh nuk arrijnë të pranojnë se diçka nuk është në rregull. Gjithmonë kërkojnë një terren, një shpresë që gjithçka mund të ndryshojë dhe të kthehet në mënyrën idilike që ishte dikur. Ata që jetojnë në një marrëdhënie toksike në shumicën e rasteve nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh. Dhe gjithmonë tentojnë të minimizojë sjelljet që, përkundrazi, në sytë e të tjerëve janë të qarta dhe të dukshme.

Shpesh në këto situata janë pikërisht miqtë dhe të dashurit më të afërt ata që ndihmojnë ata që kanë mbetur të bllokuar në këtë lloj marrëdhënieje që të heqin dorë nga ai person toksik dhe negativ që po helmon ngadalë ekzistencën e tyre. Kjo ndodh sepse nga jashtë gjithçka është më e qartë dhe më e mprehtë dhe janë pikërisht individët më të afërt me ne që janë të parët që kërkojnë ndihmë për të dalë nga një marrëdhënie toksike.

Të kërkosh ndihmë është e vështirë, por thelbësore. Dhe në rrugën e rilindjes pasi jeni përballur me një moment të vështirë në jetën tuaj, është gjithmonë mirë të merrni ndihmë nga ekspertët, të cilët mund të na ndihmojnë të hetojmë thellë për të kuptuar plagët që ka lënë kjo marrëdhënie. Konsultohuni me një psikolog, ndiqni një rrugë psikoterapie, përpiquni të gjeni njëri -tjetrin me ndihmën e të dashurve, këtyre duhet t’u drejtoheni kur mendoni se po jetoni një marrëdhënie toksike.

Mos kini frikë të kërkoni ndihmë: ky do të jetë vetëm hapi i parë në një jetë të re, që më në fund të jeni në gjendje të merrni frymë përsëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat