Çka i ndodh trupit kur qëndroni ulur tërë ditën - Bota Sot
Çka i ndodh trupit kur qëndroni ulur tërë ditën

Life style

Çka i ndodh trupit kur qëndroni ulur tërë ditën

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 14:14
Ilustrim

Një ditë në tavolinën tuaj të punës zvogëlon qarkullimin e gjakut, duke bërë që në enët e gjakut të grumbullohen rezerva të padëshirueshme.

Zvogëlimi i kohës që e shpenzoni ulur, është shumë me rëndësi për shëndetin tuaj, dhe nganjëherë edhe i mjaftueshëm që ta mbroni atë mjaft shumë.

Ulja e kufizon sasinë e gjakut e cila qarkullon për në tru, duke shkaktuar plogështi dhe përqendrim të dobët. Uji mund të ju ndihmojë në këtë pijë, pasi mund të shtojë energjinë apo përqendrimin.

Siguroni që t’i keni së paku 10 minuta për pushim nga tavolina e punës. Në fakt, vetëm 90 sekonda në këmbë mund të aktivizojnë sistemin tuaj. Një gjë që duhet ta bëni, është të siguroheni që ekrani i kompjuterit është në nivelin e syve tuaj.

Preferohet që t’i keni 30 minuta pushim, për çdo 5 orë pune. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera