Kripa e detit me plastikë, ndotja mbërrin deri në tryezat tona - Bota Sot
Kripa e detit me plastikë, ndotja mbërrin deri në tryezat tona

Life style

Kripa e detit me plastikë, ndotja mbërrin deri në tryezat tona

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 16:25
Ilustrim

Kripa e detit në të gjithë botën është kontaminuar nga plastika, duke shtuar frikën e ekspertëve se mikroplastika po bëhet e kudondodhur në ambient dhe po e gjen rrugën edhe drejt zinxhirit ushqimor përmes kripës në tryezat tona.

Studimet e kohëve të fundit kanë treguar se grimca të vogla plastike janë gjetur në kripën e detit në Britaninë e Madhe, Francë dhe Spanjë, por edhe në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kërkuesit besojnë se pjesa më e madhe e kontaminimit vjen nga mikrofibrat dhe plastika njëpërdorimëshe, si shishet e ujit, sende këto që përbëjnë edhe pjesën më të madhe të mbetjeve plastike.

Rreth 12.7 milionë ton plastikë hyjnë në oqeanet e botës çdo vit, sasi kjo ekuivalente me një kamion plehrash të mbushur me plastikë që derdhet çdo minutë në oqeanet e botës.

Pasojat e plastikës në organizmin tonë nuk janë ende të qarta. Shkencëtarët përpiqen të kuptojnë pasojat e plastikës në trupin e njeriut, por nuk munden të gjejnë një grup njerëzish të paekspozuar ndaj saj.

Ndërkohë, “The Guardian” shkruante në një analizë të tij kohë më parë se 1 milion shishe plastike blihen në botë çdo minutë dhe se përpjekjet e riciklimit po dështojnë të kapin ritmin e prodhimit, që pritet të katërfishohet deri në vitin 2050.

Disa ambientalistë thonë se kërcënimi nga ndotja plastike tani rivalizon edhe ndryshimet klimaterike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera