Kushtojini vëmendjeve kafshëve në shtëpi - Bota Sot
Kushtojini vëmendjeve kafshëve në shtëpi

Life style

Kushtojini vëmendjeve kafshëve në shtëpi

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 18:43
Ilustrim

Të mbash kafshë shtëpiake në shtëpi apo banesë, nuk është më vetëm kureshtje fëmijësh, por një dëshirë e të gjitha moshave.

Ndjeshmëria me padurim ndaj tyre sa vjen dhe rritet, prandaj secila nga kafshët ka nevojë për vëmendjen përkatëse, për ushqim të shëndetshëm, ushtrimet e duhura fizike për të mos humbur instinktin kafshëror që e karakterizon.

Prandaj:

? Qartësoni vendin ku mendoni se do të rrijë qeni. Nuk ka më keq sesa të thoni gjithmonë se qeni nuk e ka vendin atje. Fillimisht duhet të caktoni një vend.

? Mbajeni vendin e qenit të pastër gjithmonë. Një nga arsyet që qeni gjendet kudo është se ai nuk e ka të pastër vendin e tij. Shumë shpejt do t’ju duket se hapësira juaj është zvogëluar.

? Pastroni me vakum (fshesë elektrike) shpesh. Qeni ose macja lëshojnë qime duke pastruar (lëpirë) veten e tyre. Proteinat e pështymës së tyre thajnë rrënjët e qimeve dhe ato shpërndahen nëpër shtëpi. Shpesh është vështirë të hiqen prej kolltukëve apo divaneve, kështu që mënyra më e mirë është vakuumi.

? Krijoni mundësinë që qeni të jetë i shëndetshëm dhe i kënaqur, duke e nxjerrë të luajë jashtë. Nëse edhe ju dilni me të, është shumë mirë edhe për qenin edhe për ju.

? Fillimisht survejoni qenin gjatë gjithë kohës. Deri sa ai të njohë gjithë ambientin dhe të zbulojë gjithçka, shihni me kujdes veprimet e tij çdo minutë.

? Lajeni qenin ose macen shpesh jashtë. Qimet e tij që mund të jenë duke rënë, mund të pastrohen shumë mirë duke e larë shpesh.

? Mos e lini qenin të flejë në shtratin tuaj, edhe pse e doni shumë dhe ju duket i bukur. Është më mirë për të dy, që secili të flenë në vendin e vet. Kjo ju ndihmon edhe ta mbani apartamentin të pastër.

? Jepini qenit (ose maces) të luajë me lodrat e tij. Jo me orenditë e shtëpisë. Qeni duke luajtur pastron dhëmbët e tij.

? Bëjini vizita të rregullta tek veterineri dhe vaksinojeni duke e imunizuar ndaj sëmundjeve. Të mbani qenin e shëndetshëm është e rëndësishme edhe për ju.

? Shmangni ushqimet tuaja për qenin. Kjo mund të shkaktojë sjellje të këqija. Ushqejeni me ushqimet e veta, të cilësisë së mirë, sipas një orari. Mbani mend të lini një enë me ujë të pastër. Kafshët gjithashtu kanë etje. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...