Angli: Do të legalizohet hapi i dytë për abort - Bota Sot
Angli: Do të legalizohet hapi i dytë për abort

Life style

Angli: Do të legalizohet hapi i dytë për abort

Më: 25 gusht 2018 Në ora: 19:58
Foto ilustrim

Përdorimi i pilulës së dytë të abortit në shtëpi do të legalizohet deri në fund të vitit 2018.

Qeveria e Britanisë së Madhe njoftoi të shtunën se do të legalizonte përdorimin shtëpiak të drogave të abortit të hershëm mjekësor deri në fund të vitit. Kjo vjen pas presionit të aktivistëve për Anglinë për të ndjekur hapat e Skocisë.

Gratë aktualisht duhet të marrin të dy pilula – mifepristone dhe misoprostol – në një klinikë, 24-48 orë veç, për të ndërprerë një shtatzëni të hershme (para 10 javësh të shtatzënisë). Sipas legjislacionit të ri ata do të jenë në gjendje të përfundojnë një shtatzëni të hershme në një mjedis të sigurt dhe të njohur.

“Kjo masë e thjeshtë dhe praktike do t’u japë femrave zgjedhje shumë më të madhe dhe është kujdesi më i mëshirshëm që mund t’u japim atyre” thonë autoritetet. Në një kohë kur vendet e tjera anembanë botës përpiqen të kufizojnë aksesin në abort të sigurt, është inkurajuese të shohësh Mbretërinë e Bashkuar të dërgojë një mesazh kaq të qartë të mbështetjes për të drejtën e çdo gruaje për t’i dhënë fund shtatzënisë jo vetëm me siguri, por me dinjitet.

Njoftimi vjen pasi vendimi i qeverisë skoceze për të lejuar gratë të marrin pilulën e abortit në shtëpitë e tyre u mbështetën pas një sfide ligjore nga Shoqata për Mbrojtjen e Fëmijëve të Papunuar (SPUC) të Skocisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat