Këshilla për kthimin në shkollë të fëmijëve - Bota Sot
Këshilla për kthimin në shkollë të fëmijëve

Life style

Këshilla për kthimin në shkollë të fëmijëve

Më: 31 gusht 2018 Në ora: 07:58
Foto ilustrim

Tani është koha që nxënësit të kthehen në shprehitë e vjetra të mësimit, detyrat e shtëpisë, orari i mësimit, kujdesi ndaj obligimeve shkollore. Të gjitha këto janë afruar, andaj duhet të keni kujdes që fëmijët tuaj të kthehen sa më mirë në shprehitë e mësimit.

Zakonisht pushimet verore ndikojnë në një largim  të fëmijëve nga shkolla dhe mësimet, mirëpo me pak mund dhe këshilla, kjo mund të zgjidhet.

Media u sjell disa këshilla për kthimin e fëmijëve në shkollë:

Nuk ka nevojë për një vend të mësimit

Është mirë që fëmija të jetë i organizuar, mirëpo nuk ka nevojë që të mësojë vetëm në një dhomë, apo në një tavolinë. Në park, në lokal, në një vend të qetë në shtëpi, nuk ka rëndësi. Fëmija duhet të ketë shprehi ndaj librit dhe mësimit, vendi mbetet dytësor.

Pa nguti

Nëse fëmija ka shumë obligime në shkollë, kujdesuni që t’i mbani të motivuar, por me hapa të vegjël dhe pa u ngutur. Një paragraf çdo natë, një detyrë çdo natë, është e mjaftueshme.

Mësoni të qëndrojnë me mendje në klasë

Fëmijët duhet të kenë përkushtim të plotë ndaj fjalëve të mësuesve dhe të përqendrohen në klasë. Të bëjnë pyetje dhe angazhohen, është shumë me rëndësi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...