Duket si orgazëm dhe iu ndodh të gjithëve, ja çfarë thonë mjekët?

Life style

Duket si orgazëm dhe iu ndodh të gjithëve, ja çfarë thonë mjekët?

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 18:50
Ilustrim

Kjo iu ndodh të gjithëve, por nuk janë të vetëdijshëm. Nëse keni pi shumë kafe, lëng ose një litër uji pas stërvitjeve, ndoshta keni vuajtur nga shtypja e fshikëzës në legen, por kur keni zbrazur përjetoni ndjenjën e lehtësimit, e njohur si "peegazëm".

“Peegazëm” është një ndjenjë intensive e lehtësimit që përjetoni kur zbrazni fshikëzën tuaj kur nuk shkoni në banjë për një kohë të gjatë dhe duket se është shumë e ngjashme me një orgazëm.

Gjinekologët paralajmërojnë për dëmet që mund të shkaktojë ‘peegazmi’.

"Fshikëza duhet trajtuar me respekt. Kur keni nevojë të shkoni në banjë, duhet të shkoni, dhe jo kur keni ndjenjën se po shpërtheni", tha gjinekologia Charlotte Elder për New York Post, duke paralajmëruar se një praktikë e tillë në të vërtetë e shtyn fshikëzën dhe se lëndimet që mund të shkaktohen kërkojnë vite për riparim, por ndonjëherë dëmi mund të jetë edhe i pariparueshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat