Adoleshentët që u përkasin komunitetit LGBTQ kanë gjasa më të larta të kryejnë vetëvrasje - Bota Sot
Adoleshentët që u përkasin komunitetit LGBTQ kanë gjasa më të larta të kryejnë vetëvrasje

Life style

Adoleshentët që u përkasin komunitetit LGBTQ kanë gjasa më të larta të kryejnë vetëvrasje

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 06:35
Ilustrim

Adoleshentët që u përkasin komunitetit LGBTQ kanë më shumë gjasë që të vetëvriten krahasuar me bashkëmoshatarët e tyre, është thënë pas një analize të realizuar së fundmi.

Fëmijët dhe adoleshentët që identifikohen si minoritete për shkak të përcaktimeve seksuale, përballen me rreziqe unike të bulizimit, diskriminimit dhe problemeve mendore në Amerike dhe në vende tjera të botës.

Të dhënat e mbledhura nga 35 studime të realizuara paraprakisht kanë treguar se të rinjtë pjesëtarë të këtyre minoriteteve kanë gjasa për tre herë më të larta të kryejnë vetëvrasje, krahasuar me adoleshentët heteroseksual.

Të rinjtë transeksual kanë rrezikshmërinë më të lartë, rreth gjashtë herë më të lartë.

Analiza e 35 studimeve në total përfshinë rreth 2.4 milionë të rinj heteroseksual, dhe 113,468 te rinjtë që u përkasin komuniteti LGBTQ, të moshave 12 deri ne 20 vjeç nga dhjetë shtete të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera