10 përfitime që sjell udhëtimi për shëndetin dhe jetën - Bota Sot
10 përfitime që sjell udhëtimi për shëndetin dhe jetën

Life style

10 përfitime që sjell udhëtimi për shëndetin dhe jetën

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 15:19
Ilustrim

Udhëtimi promovon përfitime që shkojnë përtej argëtimit, sepse duke qenë se lidhet me të eksperienca të reja promovon ndryshime fizike dhe mendore. Më poshtë janë 10 përfitimet e një udhëtimi të shëndetshëm dhe ju do të kuptoni pse nuk duhet të kurseheni në këtë investim vetjak.

Ndryshimi i rutinës

Ne jetojmë sipas një rruge në mënyrë që gjërat të ndodhin dhe të kenë rend. Ne kemi programe që duhet të përmbushim, megjithatë, me kalimin e kohës, kjo përsëritje mund të bëhet stresuese dhe të na pengojë të shohim mundësi të reja. Udhëtimi do të thotë të thyejmë këtë cikël përsëritjesh dhe të kuptojmë se ne mund t’i bëjmë gjërat ndryshe.

Bëheni më pak të njëanshëm

Udhëtimi ju lejon të dini gjëra të reja dhe të keni kontakte me botë dhe njerëz të ndryshëm. Paragjykimi është rezultat i injorancës dhe i frikës.

Më shumë kreativitet

Përvojat e reja rritin sferën tonë të referencave mendore. Pjesëmarrja në situata të reja, bën që t’i ktheni ato në përvoja të pabesueshme. Kjo sigurisht ju bën më kreative. Kur jeni në një vend tjetër, ju do të mbani qëndrime të ndryshme, edhe nëse nuk dëshironi.

Ju ndihmon të ripërcaktoni marrëdhënien që keni me veten dhe të tjerët

Gjithkush ka nevojë për pak kohë vetëm dhe udhëtimi mund ta mundësojë atë. Distanca dhe pak kohë pa shoqëritë e zakonshme na lejojnë të vlerësojmë më shumë se cilët dëshirojmë.

Rritja e besimit dhe vetëbesimit

Udhëtimi dhe të mësuarit janë foljet që shkojnë së bashku. Ne duhet të eksperimentojmë me gjëra të reja, të kërkojmë, zgjidhim, zgjedhim. Kjo lojë jetësore e kërkuar nga udhëtimi e bën personin më të sigurt të përballet me situata të tjera në të ardhmen.

Rritja e aftësive sociale

Nuk ka asgjë me të mirë se lëvizja apo udhëtimi për të kuptuar se kudo që të jesh, do të zhvillosh lidhje emocionale dhe do shqetësohesh për njerëz të ndryshëm. Në një vend të çuditshëm, çdo gjë që bëni do të përfshijë kontaktin me një të huaj.

Përshtatje më e madhe me ndryshimet

Zhytja e vetes në zonën tuaj të rehatisë gjithashtu ju bën të kuptoni se pavarësisht moshës, ju jeni një fillestar në jetë. Kjo mungesë kontrolli na bën më të lakueshëm dhe të përshtatur.

Rritja e aftësive njohëse

A e dini se shoferët e taksive e kanë trurin të lidhur me pozicionin më të zhvilluar hapësinor? Kjo është për shkak se ata janë të detyruar të mësojnë përmendësh rrugët gjatë gjithë kohës. E njëjta gjë mund të ndodhë me të gjitha funksionet stimuluese. Për shembull, ushtrimet neurobiologjike përbëhen kryesisht nga bërja e të njëjtave gjëra ndryshe. Bërja e këtij udhëtimi mund të jetë një mundësi akoma më e mirë.

Vendoseni trupin në lëvizje

Trupi i shëndetshëm krijohet gjithashtu nga lëvizja. Njerëzit që udhëtojnë janë përgjithësisht më pak të prirur ndaj stilit të jetesës sedentare.

Tregime të reja

Qeniet njerëzore kanë bërë histori. Këto janë historitë e jetës që tregojnë se kush jemi. Pra, duke krijuar histori jeni duke i dhënë më shumë jetë jetës, më shumë ëndrra ëndrrave, më shumë shpresë ditëve tona. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera