Njerëzit dhurojnë më shumë kur mendojnë se po i sheh dikush - Bota Sot
Njerëzit dhurojnë më shumë kur mendojnë se po i sheh dikush

Life style

Njerëzit dhurojnë më shumë kur mendojnë se po i sheh dikush

Më: 19 tetor 2018 Në ora: 16:10
Foto ilustrim

Sytë janë dritarja e shpirtit - dhe ata gjithashtu mund të hapin derën për sjellje më bamirëse.

Njerëzit kanë më shumë gjasa të hapin kuletat e tyre për bamirësi kur ka shumë sy aty pranë, një studim i botuar këtë javë në revistën “Natyra e Njeriut”.

“Prania e syve rrit shqetësimin e njerëzve dhe i motivon ata të angazhohen në sjellje vetë-prezentuese”, tha autori kryesor, Caroline Kelsey.

Me fjalë të tjera, njerëzit priren të veprojnë më bujarë kur ndjehen si të shikuar.

Ndonjëherë njerëzit japin për arsye egoiste, ose sepse janë të frymëzuar nga ngjarje politike.

Por të ardhurat janë një faktor, sigurisht. Amerikanët dhanë një shumë rekord parash për bamirësi vitin e kaluar, por jo domosdoshmërisht sepse përmirësimi i ekonomisë po përmirëson mirëqenien financiare të gjithsecilit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera