Këto janë katër problemet më të mëdha të femrave në seks - Bota Sot
Këto janë katër problemet më të mëdha të femrave në seks

Life style

Këto janë katër problemet më të mëdha të femrave në seks

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 16:42
Ilustrim

Humbja e dëshirës, mungesa e orgazmës ose e dhimbja gjatë një marrëdhënieje - quhet disfunksioni seksual mjekësor.

Te disa femra, mosfunksionimi ndodh herë pas here, për disa në mënyrë periodike, dhe për disa edhe përjetë. Ky problem mund të ndodhë vetëm në situata të caktuara, por edhe në të gjitha situatat seksuale. Arsyeja për disfunksionim seksual në femra është më shpesh i lidhur me emocionet, besimin, mënyrën e jetesës dhe marrëdhëniet me një partner.

Ndërprerja e ndonjë prej komponentëve të mësipërm mund të ndikojë në rritjen e dëshirës seksuale, eksitim ose kënaqësi.

Ka disa lloje të disfunksionit seksual:

1. Dëshirë e ulët seksuale - do të thotë mungesë interesi dhe vullneti për marrëdhënie seksuale. 2. Çrregullimi i zgjimit seksual - ka një dëshirë për seks, por problemi është të arrijë emocion gjatë një marrëdhënieje apo të mbajë atë eksitim.

3. Mungesa e orgazmës - vështirësi konstante në arritjen e orgazmës ose pamundësisë për të arritur orgazmën, dhe përveç eksitimit dhe stimulimit të mjaftueshëm.

4. Dhimbje - Një grua ndjen dhimbje gjatë stimulimit seksual ose kontaktit vaginal. Nëse disfunksioni seksual prek një marrëdhënie apo martesë dhe ka lidhje me një grua, duhet të vizitoni një mjek. Nëse disfunksioni nuk shqetëson gratë, trajtimi nuk është i nevojshëm. Gratë që zgjedhin për trajtim, zakonisht përdorin trajtimin e kombinuar që zbatohet për problemet mjekësore dhe emocionale.

Trajtimet e disfunksionit seksual mund të jenë mjekësore dhe jo mjekësore, dhe varen nga problemi i vetë personit.

Trajtime jo mjekësore

Komunikimi - komunikimi i hapur me një partner bën një ndryshim të madh në kënaqësinë seksuale të një gruaje. Mësoni nga partneri juaj atë që ju pëlqen dhe çfarë jo, dhe sa intim jeni apo jo. Kjo do të thotë shumë për gratë në marrëdhënie.

Jetë më e shëndetshme - pushimi dhe aktiviteti fizik i rregullt mund të përmirësojnë gjendjen, të përmirësojnë ndjenjat dhe të zvogëlojnë stresin. Shmangni alkoolin, pasi dobëson ndjeshmërinë seksuale.

Këshilla - ndihma për një psikolog ose këshillues mund të ndihmojë gjithashtu.

Këshillat më të zakonshme janë gjetja e mënyrave për të përmirësuar afërsinë me një partner në formën e literaturës ose ushtrimeve të çifteve.

Përdorimi i lubrifikantëve - lubrifikantët mund të jenë të dobishëm gjatë marrëdhënies seksuale nëse një grua ka organ të thatë ose dhimbje gjatë marrëdhënies.

Pajisjet e tjera - përdorimi i vibratorit te femrat është forma më e zakonshme e stimulimit klitoral. Disa femra gjithashtu kanë nevojë për më shumë pajisje për eksitim seksual dhe stimulim. Shpesh ndodh që disfunksioni seksual zhduket bashkë me to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...