Të vegjlit duhet të flenë në krevat bebesh derisa t’i mbushin 3 vjeç - Bota Sot
Të vegjlit duhet të flenë në krevat bebesh derisa t’i mbushin 3 vjeç

Life style

Të vegjlit duhet të flenë në krevat bebesh derisa t’i mbushin 3 vjeç

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 19:29
Foto

Prindërit që presin të paktën tre vjet për ta vendosur fëmijën në një shtrat më të madh nga ajo e bebeve, do kenë përfitime më të mëdha për fëmijët e tyre dhe për vet veten e tyre.

Në një studim të prindërve dhe kujdestarëve  në pesë shtete të ndryshme, gjetën se ata që vonuan kalimin nga shtrati i bebeve në shtretër më të mëdhenj kishin më shumë gjasa që fëmijët të rezistonin të flinin në kohë, të zgjoheshin më pak natën dhe gjumi i fëmijëve të ishte më i gjatë.

“Hulumtimi gjatë dekadës së fundit ka treguar se sa e rëndësishme është gjumi i shëndetshëm gjatë gjithë jetëgjatësisë, por sidomos gjatë fëmijërisë”- tha autori studimit, Ariel Williamson.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...