Truke për të mos u depiluar shpesh - Bota Sot
Truke për të mos u depiluar shpesh

Life style

Truke për të mos u depiluar shpesh

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 14:40
Ilustrim

Shumë njerëz mendojnë se depilimi është shumë i dhimbshëm, e vetmja zgjidhje është që të përdorin makinë rroje.

Ne do ju sjellim disa truke për të mos u depiluar shpesh. Për më tepër, lëkura do të jetë më e butë.

Vendoseni  briskun në ujë të ngrohtë përpara përdorimit.

Ngrohja e briskut në ujë të nxehtë ndihmon që ajo të rrëshqasë më mirë në lëkurë, duke e bërë më efikas rruajtjen.

Përdoreni briskun në drejtim të kundërt me atë të rritjes së qimeve

Ky është rregulli i artë: gjithmonë briskun në drejtimin e kundërt me atë të rritjes së qimeve. Në në këtë mënyrë prerja do të ndodhë afër rrënjës dhe lëkura do të jetë më e butë.

Përdorni vajin në vend të kremit depilues

Kremi depilues është i mirë, megjithatë do të ishte më mirë që të përdorni vaj (si ajo e ullirit ose e kokosit) pasi krijon një ndjesi të këndshme dhe e bën heqjen e qimeve më efektive. Në sajë të vajit, prerja bëhet më e thellë, kështu që nuk do të jetë e nevojshme që të depiloheni shpesh. Ndërsa  kremrat depilues krijojnë një pengesë të lehtë mes briskut dhe lëkurës.

Bëni një dush të nxehtë para depilimit

Mund të duket e qartë, por është një hap thelbësor. Para se të përdorni briskun është e nevojshme për të bërë një dush të nxehtë ose, nëse nuk ështe e mundur, të paktën të kaloni një peshqir të lagësht dhe të ngrohtë në lëkurë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...