Truri i femrave është më kompleks, prandaj ato kanë nevojë për më shumë gjumë sesa meshkujt - Bota Sot
Truri i femrave është më kompleks, prandaj ato kanë nevojë për më shumë gjumë sesa meshkujt

Life style

Truri i femrave është më kompleks, prandaj ato kanë nevojë për më shumë gjumë sesa meshkujt

Më: 30 nëntor 2018 Në ora: 15:29
Ilustrim

Pavarësisht interesave dhe ngjashmërive që kanë, meshkujt dhe femrat mund të jenë shumë të ndryshëm.

Në fakt, ata mund të jenë aq të ndryshëm saqë femrave u duhen mesatarisht 20 minuta më shumë gjumë çdo ditë.

Përse? Sepse, sipas një studimi, truri i femrave është “më kompleks”.

Një nga funksionet kryesore të gjumit është ta mundësojë trupin të rikuperohet.

Gjatë gjumit të thellë, korteksi – pjesa përgjegjëse e trurit për kujtesën, mendimet, gjuhën, etj. – shkëputet nga shqisat dhe futet në fazën e rikuperimit.

Aq më shumë që e përdorni trurin gjatë ditës, aq më shumë i nevojitet atij kohë të rikuperohet.

Femrat kanë tendenca të kryejnë më shumë punë sesa meshkujt – ato bëjnë shumë punë në të njëjtën kohë dhe janë fleksibile – prandaj ato e përdorin më shumë trurin sesa meshkujt.

Për shkak të kësaj, nevoja e tyre për gjumë është më e madhe.

Edhe një mashkullit që ka një punë stresuese dhe që kërkon shumë mendim mund t’i nevojitet më shumë gjumë sesa meshkujve mesatarë – por prapëseprapë jo aq shumë sa femrave.

Këto hulumtime munden ta shpjegojnë edhe arsyen se përse truri i mashkullit plaket më shpejt sesa ai i gruas. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...