Horoskopi, si do të jetë shëndeti dhe mirëqenia në vitin 2019 - Bota Sot
Horoskopi, si do të jetë shëndeti dhe mirëqenia në vitin 2019

Life style

Horoskopi, si do të jetë shëndeti dhe mirëqenia në vitin 2019

Më: 12 dhjetor 2018 Në ora: 19:09
Ilustrim

Disa parashikime, të cilat tregojnë shenjë për shenjë, atë që mund të presim për vitin 2019. Pas parave, flasim për shëndet dhe mirëqenie.

Shëndeti është një nga aspektet më të rëndësishme për cilësinë e jetës. Çfarë duhet të presim për tjetër? Le të shohim se çfarë kanë në shënjestër yjet për shenjat e ndryshme të zodiakut, përballë shëndetit dhe mirëqenies.

DASHI – 2019-ta do të hapet me energjinë e madhe të Marsit, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni të fortë dhe të pamposhtur deri në mes të shkurtit. Në muajt në vijim, megjithatë, stresi i lidhur me punën do t’ju detyrojë të përballoni ritmin shumë frenetik. Praktika e një disipline orientale me siguri do t’ju ndihmojë të rifitoni qetësinë dhe përqendrimin.

Muajt që duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje më shumë shëndetit do të jenë qershori dhe tetori: zgjidhini këto muaj për të organizuar ndonjë pushim të shkurtër në ndonjë resort.

DEMI – Pavarësisht nga fillimi i vitit si të nënshtruar, përgjithësisht viti do t’ju shohë në formë të mirë. Marsi dhe shtatori do të jenë muajt kur Marsi do t’ju bëjë më të fortë dhe më jetësor. Zakonisht nuk jeni një adhurues i madh sportiv, por mund të zbuloni se keni një talent për disa disiplina që kërkojnë një ekuilibër të mirë mes mendjes dhe trupit (si Tai-Chi).

Aktiviteti i vazhdueshëm fizik do t’ju lejojë të mbani linjat dhe të shmangni dietat e zakonshme të djegies së yndyrës. Plutoni do t’ju bëjë të shkëlqeni.

BINJAKËT – Sëmundjet tuaja në vitin 2019 do të jenë më shumë të një natyre psikike sesa fizike. Kjo është arsyeja pse ju duhet të ndërhyni herët për të parandaluar ndonjë depresion, i cili gjithashtu do t’ju dobësojë fizikisht. Konsumi i xhensen ose i xhenxhefilit mund t’ju ndihmojë të përmirësoni disponimin tuaj dhe të rifitoni vitalitetin, në momentet e shqetësimit më të madh, sidomos në shtator.

Për t’u ndier më të karikuar dhe energjik, mund të mbështeteni te Marsi në muajin prill dhe në gjysmën e parë të majit.

GAFORRJA – Me Saturnin dhe Plutonin kundër gjatë gjithë vitit, sigurisht që nuk do të jeni gjithmonë në gjendje të mirë, por ka disa sugjerime të vogla që mund të jenë shumë të dobishme për të parandaluar çdo dobësi fizike.

Neptuni do të jetë aleati juaj më i mirë dhe do t’ju udhëheqë drejt aktiviteteve të tilla si yoga dhe meditimi, të cilat do t’ju lejojnë të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj. Marsi do të kalojë përmes shenjës suaj në gjysmën e dytë të majit dhe në qershor: të shfrytëzoni atë për të qenë sa më energjik dhe vital.

LUANI – Në vitin 2019, Jupiteri do t’ju mbrojë në çdo fushë, duke përfshirë shëndetin. Saturn, megjithatë, do t’ju kërkojë të jeni shumë të rreptë në kryerjen e çfarëdo kontrolli mjekësor që ju është dhënë. Është e rëndësishme që mos të neglizhoni ndonjë sëmundje dhe përpiquni që ta kaloni atë në kohën e duhur.

Për të lehtësuar stresin, mund të filloni të praktikoni meditimin. Marsi dhe dhjetori do të jenë muajt kur keni nevojë më së shumti. Megjithatë, në muajin gusht, Marsi do t’ju mbush me ngrohtësi dhe vitalitet!

VIRGJËRESHA – Për disa vite ju keni të bëni me kundërshtimin e Neptunit, i cili në vitin 2019 do të ndikojë kryesisht te të lindurit e dekadës së dytë. Do të jetë e përshtatshme për të parandaluar çdo alergji sezonale me mjete natyrore dhe për të forcuar sistemin imunitar për të mos u infektuar nga miqtë/të afërmit/kolegët sa herë që qarkullon një virus i gripit.

Nëse keni ndërmend të keni fëmijë, Saturni do të kërkojë ashpërsi ekstreme në ushqyerjen dhe mënyrën e jetesës (pa alkool ose tym).

PESHORJA – Me Saturnin dhe Plutonin kundër gjatë gjithë vitit, është e rëndësishme që ju të mbani nën kontroll shëndetin tuaj, sepse stresi me siguri nuk do të mungojë. Kujdesi dentar mund të jetë më i mërzitshmi dhe do të ishte më mirë ta lini atë në prill ose tetor, kur Marsi do t’ju bëjë fizikisht më të fortë.

Për të trajtuar problemet e shpinës, megjithatë, do të jeni në siklet për zgjedhjen midis shumë masazheve të ofruara nga qendrat holistike të qyteteve tuaja (provoni kafkën-sakrale).

AKREPI – Krahasuar me vitin paraprak, viti 2019 do të jetë shumë më i mirë për ju sa i përket shëndetit mendor dhe fizik. Muajt që duhet t’u kushtoni më shumë vëmendje do të jenë marsi dhe korriku: Marsi në aspektin disharmonik mund të çojë në humbje të energjisë që mund të ndikojë në punën ose në jetën private.

Ushqimi i shëndetshëm patjetër do t’ju ndihmojë të rifitoni shpejt energjinë tuaj. Ushqimi i frutave sezonale duhet të bëhet zakoni juaj i preferuar.

SHIGJETARI – Me Jupiterin në anën tuaj, ju do të ndjeheni në formë të mirë gjatë gjithë vitit. Mendimet pozitive në fakt do të krijojnë një atmosferë mbrojtëse përreth jush, e cila do t’ju lejojë të krijoni mburojë kundër çdo tensioni. Jupiteri, megjithatë, zgjeron atë që e gjen dhe mund të bëjë kështu që të shtoni disa kile shtesë (ju do të jeni të bukur gjithsesi).

Në pranverë, me Marsin në opozitë, do të ishte më mirë të zgjidhni me kujdes ushqimin për të ngrënë si dhe ajrin që merrni. Neptuni nuk përjashton disa alergji të vogla.

BRICJAPI – Me Saturnin në shenjën tuaj, ju do të ndjeheni gurë, të fortë dhe të pathyeshëm. Megjithatë, edhe ju do të keni momentet tuaja të rënies së energjisë, sidomos kur Marsi do të jetë në pamjen disharmonike (qershor, tetor dhe shumica e nëntorit).

Në vend që të mbusheni me barna në momentin e fundit, do të ishte më mirë të përpiqeni të parandaloni ndonjë shqetësim me disa mjete të natyrshme si mjalti ose aloe. Marsi dhe shtatori do të jenë muajt kur do të ndiheni më energjik dhe më të gjallë.

UJORI – 2019 do të jetë një vit shumë i zënë për ju dhe prandaj do të keni nevojë për shumë energji. Duke u marrë me shumë angazhime, ju do të keni tendencën (siç ndodh shpesh) të neglizhoni sëmundjet kalimtare derisa të bëhet e nevojshme për të ndërhyrë.

Marsi, korriku dhe dhjetori do të jenë muajt më të vështirë. Ndër të njohurit tuaj, sigurisht që do të jetë dikush që do t’ju tregojë një dietë të shkëlqyer, të aftë për të bërë një plan ushqimi në të cilin do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të qëndruar në formë.

PESHQIT – Me praktikën e vazhdueshme të yoga dhe meditimit, siç sugjerohet nga Neptuni në Shenjën Tuaj, këtë vit do të arrini rezultate të mëdha dhe do të ndiheni sikur keni gjetur më në fund ekuilibrin tuaj psikofizik. Jupiteri në një aspekt disonant shpesh do të sjellë momente të dekurajimit, në të cilën aktiviteti fizik do të jetë i nevojshëm për të çliruar tensionin dhe stresin.

Në prill dhe shtator, Marsi do t’ju vërë në provë: mos u kapni të papërgatitur dhe tregoni të gjitha përfitimet e një jetese të shëndoshë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat